BIST 1.435
DOLAR 8,27
EURO 10,00
ALTIN 484,85
HABER /  SAĞLIK

Grip aşısı yapılacak olanlar açıklandı, Hamileler ilk sırada, İşte liste

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınının kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde, grip aşısı ile ilgili ortaya atılan iddialara da cevap verdi. Bakan Koca, grip aşısının özellikle riskli kişilere yapılacağını açıkladı.

Abone ol

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa'da salgına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Bursa'da yaptığı incelemelerin ardından kameraların karşısına geçti. Konuşmasının bitmesinin ardından ise, soru-cevap etkinliği ile merak edilenleri yanıtladı. Bu noktada, milyonlarca kişinin merak ettiği 'Kimler grip aşısı olabilecek? Aşı çalışmalarında son durum ne?' gibi sorular da cevap buldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklaması şu şekilde;

Bu konu son günlerde çok konuşuldu. Grip aşısıyla ilgili bildiğiniz gibi 1 yıl sonrasının aşısı erken dönemde 1 yıl önceden, şimdiden sipariş etmeye çalışıyoruz. Bu yıl aşının siparişi geçen yıllara dayanır. Her yıl ortalama 1 milyon 350 bin dozdu. Dünyada grip aşısının arzı toplamda yüzde 20 oranında arttı. Pandemiyle birlikte grip aşısının önemi daha da artmış oldu. Özellikle bu dönemde grip aşısının herkese yapılabilmesi gerektiği kanaati giderek yaygınlık kazanıyor. Böyle bir durum sözkonusu değil, olamaz.

Grip aşısını özellikle riskli olan kişilere yapmak gerekiyor
İlk 400 binini eczanelerimize verdik, önümüzdeki hafta da eczanelere göndermiş olacağız. Grip aşılarını daha da arttırmak için yoğun gayret içindeyiz. Bu sayının 2.4 milyona çıktığını söyleyebilirim. Bunu 3 milyona çıkarmak konusunda yoğun çaba içinde olduğunu ifade etmek istiyorum. Geçen yıla göre en az iki kat artmış olacak. Talebin fazla olduğu dönemde grip aşısını özellikle riskli olan kişilere yapmak gerekiyor. Bununla ilgili Bilim Kurulumuz çalışma yaptı. Kimlere öncelikle yapılması gerektiğini belirlemiş oldu. Özellikle riskli gebelere, 36 haftadan sonra olan gebelere, doğumdan sonra ilk 2 hafta içinde olanlara, 65 yaş üzerindeki kronik hastalığı olanlara, 5 yaş altı kronik hastalığı olan çocuklara, 5-65 yaş arası iki kronik hastalığı olan kişilere, sağlık çalışanlarımıza, organ nakli olan kişilere olmak üzere ilk planda bunun dağıtımını hedefleyerek planladık. Peyderpey gelen aşıyı bu çerçevede dağıtmış olacağız. Vatandaşlarımız e-nabız üzerinden riskli olmadığını görüp rahat düşünmemelidir. Sağlık çalışanlarımıza eczane üzerinden değil halk sağlığı üzerinden yapılıyor olacak. Devamında bizim özellikle artışını hedeflediğimiz daha fazla tedarik için yoğun gayret gösterdiğimiz aşı ile ilgili elimize geçtikçe kademelendirmeyi genişletmeyi düşünüyoruz. Telaşlanmayalım, bu dediğim çerçevede yaygın şekilde uygulamasının yapılacağını söylemek istiyorum. Bugünden riskli görülmeyen kişiler daha sonra kademelendirmeyle riskli kişi olabileceklerini ifade etmek istiyorum.

ÖNCEKİ HABERLER
Kasımpaşa Göztepe maçında gol sesi çıkmadı
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Borussia Dortmund'da forma giyen Emre Can koronavirüse yakalandı
Zonguldak'ta babasını bıçaklayarak öldüren zanlı tutuklandı
ABD'li aile evin bahçesinde buldu çift başlı yılan şaşkına uğrattı
Kahramanmaraş'taki son durum korkuttu! HES haritası 2 ayda kızardı
Mahkemeden flaş Enis Berberoğlu kararı! Reddetti
Denizli'de meyve suyu kutusundan çıkana bakın
Antalya'da polis eve baskın yaptı! Kadın balkondan aşağı hepsini attı
Milli Eğitim Bakanlığı 81 ile gönderdi 9. ve 5. sınıflarla ilgili yüz yüze eğitimin ayrıntıları belli oldu
Yorumlar 4 yorum