BIST 1.524
DOLAR 7,44
EURO 9,01
ALTIN 438,36
HABER /  GÜNCEL

Gaziantep'te pozitif çıkan aşçının yaptığı yemek işçilere yedirildiği iddiasına soruşturma

GAZİANTEP'te koronavirüs testi pozitif çıkan aşçının yaptığı yemek 300 kişiye yedirildiği iddiasına Valilik soruşturma başlattı. Olayla ilgili konuşan bir işçi ise durumu sosyal medyadan paylaştığı sebebiyle KOD-29'la işten çıkarıldığını öne sürdü.

Abone ol

Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir fabrikada çalışan bir aşçının koronavirüs testi pozitif çıktı. İddiaya göre, testi pozitif çıkan aşçının yaptığı yemek ise dökülmek yerine fabrikadaki 300 işçiye yedirildi. Duruma itiraz eden ve yaşanan olayları sosyal medya hesabından paylaşan Mustafa Yılmaz isimli işçi ise, işten çıkarıldığını iddia etti. Fabrika yetkilileri ise, iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Yaşanan olayı anlatan ve duruma itiraz ettiği için işten çıkarıldığını iddia eden Mustafa Yılmaz, "Fabrikada çalışıyordum. 22 Ağustos 2020 tarihinde aşçımız Kovid-19 testi için hastaneye gitmişti. Aşçımız test sonucu çıkmadan tekrar iş yerine gelip yemek yapmaya başlıyor. Bu yemeği yaptıktan sonra da test sonucunun pozitif olduğu ortaya çıkıyor. Test sonucu pozitif çıkmasına rağmen bu yemeği bize yediriyorlar. Bu yemeği fabrikada çalışan 300 kişi yiyor ve bundan sonra karantina uygulanmadı. Yapılan o yemek 3 gün boyunca işçilere yedirildi diyerek;

Aşçımızın yaptığı yemekten dolayı bir kişinin daha Kovid-19 hastalığına yakalandığı söylendi

'İtiraz ettim, KOD-29'la işten çıkarıldım'

Fabrikada yaşanan bu durumu sosyal medya hesabından paylaştığını ve işten çıkarıldığını iddia eden Yılmaz, "Ben arkadaşlarımın sağlığı için bu olayı Whatsapp durumumda paylaştım. İnsanlar çoluk çocuk sahibi bir rahatsızlık, sıkıntı olmasın diye paylaştım. Bundan dolayı beni KOD-29 ile işten çıkardılar. Personel müdürlüğündeki bir yönetici bana, ‘İnsanları uyarmak sana mı kaldı?' dedi. Ben bu fabrikada 7 yıl özveri ile çalıştım, gecemi gündüzüme kattım. Pandemiden dolayı işten çıkarmak yasak olduğu için beni KOD-29 ile işten çıkarttılar. Tazminat ve ihbar hakkımı alamadım ve bana, ‘git mahkemeye ver ne halin varsa gör' dediler. Ben mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. İnsanların sağlığı ile oynamasınlar" diye konuştu.

Fabrika yetkilileri: İddialar gerçek dışı

Öte yandan yaşanan olayı yalanlayan fabrikada yetkilileri ise, aşçının koronavirüs testinin pozitif çıktığını doğrularken, koronavirüs testi pozitif çıkan aşçının yaptığı yemeğin kimseye yedirilmediğini ve işçi Mustafa Yılmaz'ın iş ahlakına aykırı davranışlar nedeniyle işten çıkarıldığını, bu nedenle de karalama yapmaya çalıştığını iddia etti.

Soruşturma başlatıldı
Haberin sosyal medyada yayılmasının ardından Gaziantep Valiliği, konuya ilişkin soruşturma başlattı. Gaziantep Valiliği Özel Kalem Müdürü Aslan Tektaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Konuyla ilgili inceleme başlatılmıştır" dedi.

KOD-29 nedir?

İşveren işten çıkardığı işçiler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ( SGK) 10 gün içinde işten ayrılış bildirgesi vermek zorunda. İşçiyi hangi gerekçe ile işten çıkardığını kod numarasıyla işaretliyor. Örneğin, askerlik gerekçesiyle çıkartılan işçi için 12, iş sözleşmesi sağlık gerekçesiyle işçi tarafından feshedilmişse 24 kodu işaretleniyor. İhbar ve kıdem tazminatı ödemek istemeyen işveren, iş akdini fesih sebebi olarak ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı göstermişse 29 numaralı kodu işaretliyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Aman dikkat! Dezenfektan kullandıktan sonra mum yakan kadının vücudu alev aldı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Sakarya'da fındık işçileri olayı anlattı: Köpek sürüsü gibi ne o tarafa bu tarafa...
Koronavirüsü yenen avukat Ceren Koçak: Temas ettiğim bazı kişiler 'benim adımı verme' dedi
HDP'de büyük şok! Selahattin Demirtaş yeni bir sol parti kuruyor
DEAŞ istihbaratçısını işkenceyle öldürmüş! Konya'da evinin önünden kaçırılmıştı
Aksaray'da polisin 'dur' ihtarına uymayarak kaçan alkollü sürücünün korona olduğu ortaya çıktı
Koronavirüs yine can aldı! Şair Mehmet Yılmaz Karaibrahimoğlu hayatını kaybetti
Burdur'da kayıp çoban ölü bulundu
Yozgat'ta fabrika saatler içinde tamamen yanarak kül oldu
Antalya'da kayıp olarak aranıyordu ölü bulundu intihar mesajı bırakmış
Ahmet Hakan'dan yetkililere çağrı! Her sarık takıp cübbe giyeni protokole almayın
Yorumlar