BIST 1.325
DOLAR 7,94
EURO 9,46
ALTIN 461,17
HABER /  GÜNCEL

Sakarya'da fındık işçileri olayı anlattı: Köpek sürüsü gibi ne o tarafa bu tarafa...

SAKARYA'da fındık işçilerinin 'Kürtçe konuştukları için dayak yedikleri' iddiası sosyal medyada yankı uyandırmış, bu duruma provokatörler de dahil olmuştu. Olayla ilgili konuşan işçiler, durumun 'Türk-Kürt çatışması olmadığını' belirtti. Saldırıya uğrayan tarım işçileri olayı şöyle anlattı:

Abone ol

Sakarya’da saldırıya uğrayan Mardinli Demir ailesinin mensupları, 15-16 kişilik bir grup halinde 20 gün önce fındık bahçelerinde çalışmak üzere kente geldi. En büyükleri 27 yaşında en küçükleri ise 15 yaşındaki Şilan olmak üzere gruplar halinde bahçelerde çalışıyorlardı. İşte Hürriyet'in haberindeki ayrıntılar...

Cuma günü de Hasan Cebecioğlu adlı kişinin bahçesinde çalışmaya başladılar. Ancak fındık toplarken anlaşmazlık çıktı. Daha sonra da görüntülere yansıyan olaylar yaşandı. Demir ailesinin üyeleri başlarından geçenleri anlattı.

Baran Demir: “Cuma sabah erkenden çalışmaya başladık. 2 saat falan geçmişti. Hasan adlı bu adamın bahçesindeki ilk günümüzdü. Fındık topluyorduk. Hasan adlı adamın torunu bizi yönlendiriyordu. Bize ‘Bu tarafa kayın, burayı da toplayın’ dedi. Biz de o tarafa yöneldik. Ancak Hasan gelerek ‘Köpek sürüsü gibi ne o tarafa bu tarafa gidiyorsunuz’ diye bize kızdı, hakaret etti. Biz de torununun yönlendirdiğini söyledik. Hakarete devam etti. ‘Seni jandarmaya şikayet edeceğiz, işçilere kötü davranıyorsun diye’ dedik. Orada artık çalışmayacağımızı söyledik. Köye gittik." 

Baran Demir, "Oğullarını aramış demek ki. Oğulları geldi. ‘Babamıza kim böyle böyle dedi’ diye sordular. Küfür edip bize saldırdılar. 15 yaşındaki kuzenim Şilan’ı da darp ettiler." ifadelerini kullandı.Olayla ilgili konuşan Nadile Demir, şöyle anlattı: "Bahçede fındık topluyorduk. Yan tarafta biraz fındık kalmıştı. Bahçe sahibi Hasan Cebecioğlu’nun torunu, ‘Buraları da toplayın’ dedi. O tarafa gittik. Hasan bunu görünce, ‘Ne it sürüleri gibi oraya gidiyorsunuz’ diye bize hakaret etti. Biz de tenekeleri attık, çalışmıyoruz dedik. Onu jandarmaya şikayet edeceğimizi söyledik. ‘Ne yaparsanız yapın’ dedi;

Biz giderken oğulları geldi. Önce hakaret ve küfür ettiler sonra saldırdılar. Kuzenim Baver’i darp ettiler. Yüzü kanadı."

"Köyde yoklar, olayla ilgili de konuşmak istemiyoruz"

Olayın diğer tarafı olan fındık bahçesi sahibi Hasan Cebecioğlu ve oğullarıyla iddia ve suçlamaları konuşmak üzere ailenin Kocaali ilçesinin Ortaköy beldesine bağlı Sırt Mahallesi’ne gidildiği ancak ailenin evde olmadığı öğrenildi. Olaya dair yorum yapmak istemeyen ailenin diğer mensupları ve komşular,“Köyde yoklar, olayla ilgili de konuşmak istemiyoruz” cevabını verdi. Köyde karşılaşılan Diyarbakır’dan gelen tarım işçilerinin ise, yağmur arası verseler de fındık toplamaya devam ettiği görüldü.

Yaşananların Türk-Kürt çatışması olmadığını belirtti

Darp edildikleri iddia edilen Şilan Demir ve Rojda Demir olayın ardından memleketleri olan Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Yücebağ köyüne döndü. Şilan Demir yaşananların Türk-Kürt çatışması olmadığını belirterek, “Bize hakaret ettikleri için işi bıraktık. Bizi darp ettiler. 6 kişi saldırıya uğradık. İlk defa böyle bir olay yaşadık. Aile çok geçimsizdi. Kürt- Türk çatışması değil. Öyle bir şey yok. Hepimiz kardeşiz” dedi.

Rojda Demir: “10 yıldır fındık toplamaya gidiyorum. İlk defa böyle bir şey gördük. Bir tek bunlar böyleydi. Türk-Kürt kardeştir. Hepimiz aynı bayrak altında yaşıyoruz. Saldırıya uğradık. Hakkımızı sonuna kadar savunacağız, o insanların cezalandırılmasını istiyoruz”

ÖNCEKİ HABERLER
Tunceli'de polis aracı kaza yaptı! 1 polis yaralandı
DEAŞ istihbaratçısını işkenceyle öldürmüş! Konya'da evinin önünden kaçırılmıştı
Valilik duyurdu! Bitlis'te 24 köy ve mezralarında sokağa çıkma yasağı
Aksaray'da polisin 'dur' ihtarına uymayarak kaçan alkollü sürücünün korona olduğu ortaya çıktı
Koronavirüs yine can aldı! Şair Mehmet Yılmaz Karaibrahimoğlu hayatını kaybetti
Kasım ayı hacamat takvimi 2020 ne zaman yapılır?
Yorumlar 21 yorum