BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  POLİTİKA

Gaziantep Büyükşehir'den koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye'de bir ilk!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs ile mücadele kapsamında Covid-19 PCR testi pozitif çıkan hasta yakınlarına, "Covid-19 Şüpheli Vaka Karantina Takip Cihazı" dağıtarak anlık konumları takip edilecek ve gerekli raporlamalarla salgının yayılmasının önüne geçilecek.

Abone ol

Dünyayı etkisi altına alarak kısa süre içerisinde pandemiye dönüşen koronavirüse karşı yoğun bir savaş verilirken bölgesel olarak da gerekli önlemlerin alınmasında öne çıkan yerel yönetimler de koruyucu-önleyici tedbirler almaya devam ediyor.

Bu doğrultuda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nce Türkiye'de bir ilke imza atılarak enfeksiyon tehdidine karşı şüpheli vaka olarak kabul edilen pozitif hasta yakınlarına anlık konumlarını kolaylıkla belirlemek amacıyla Covid-19 Şüpheli Vaka Karantina Takip Cihazı dağıtılacak.

Kontrol Merkezi'ne uyarı gönderecek

Karantinadaki hasta yakınları evlerinden dışarı çıkmaları halinde Covid-19 Şüpheli Vaka Karantina Takip Cihazı, Covid-19 Temaslı Vaka Karantina Takip Komuta Kontrol Merkezi'ne uyarı gönderecek. Böylelikle takip cihazı aracılığıyla karantinadaki hasta yakınlarının son durumları COVİD-19 Şüpheli Vaka Karantina Takip Sistemi'nde tanımlanacak. Sonrasında karantinadaki hasta yakının, takip cihazıyla anlık olarak harita üzerinden takibi yapılacak. Bu sayede ise kişilerin izolasyon sürecini güvenli olarak tamamlaması hedefleniyor.

Cihaz, Sağlık Bakanlığı’nın koyduğu hedeflere uygun.

Konu hakkında açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde küresel bir kriz olan Coronavirüse karşı ulusal bir mücadele verdiklerini aktararak, şunları kaydetti: Gaziantep Valiliği koordinasyonunda çok büyük bir gayret içerisindeyiz. Bugün halkımızla paylaşacağımız cihazın, özellikle Büyükşehir Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından donanımı ve yazılı oluşturuldu. En büyük ihtiyaç şu süreçte, pozitif vakaların yakınlarına yönelik takip sistemidir. Artık akıllı şehirler ve teknolojik alt yapı denilince bu takip cihazıyla şüpheli hastalara bu cihazı vereceğiz. Oluşturulacak bu takip sistemiyle evde kalması gereken şüpheli vakanın evde kalmasını sağlayacağız.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından hareketle salgın sürecinde 2’nci aşamaya girdiğimizi görüyoruz.

Bu aşamada, sosyal mesafenin korunduğu hasta takip sisteminin yer aldığı yeni normalleşme modelinin varlığını görüyoruz. O yüzden bu cihaz Sağlık Bakanlığı’nın koyduğu hedefe de uygun bir cihazdır. Bu cihaz uygulamasıyla en kısa sürede diğer şehirlerimize de örnek olmayı ümit ediyoruz.

"Artık, gerekli önlemler daha hızlı alınacak"

Gaziantep Valisi Davut Gül, salgının ilk başladığı günden bu yana Büyükşehir Belediyesi’nin, 1’inci önceliğinin virüs olduğunu belirterek, açıklamasına şöyle devam etti: Önemli olan sosyal mesafeyi muhafaza etmektir. Mecburi dışarı çıkmalarda da belli tedbirler almak gerekiyor. Hayat devam ediyor. Hayat devam ediyor. Sağlık Bakanı Koca’nın açıkladığı gibi kontrollü bir hayat bizleri bekliyor. Normalleşme başladığında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Bu cihazın işleyişi şöyle olacak; normalde pozitif bir vakanın görülmesinin ardından vaka hastaneye alınıyordu, hastayla temas eden kişiler de tespit ediliyor, durumuna göre bazen hastanelere ve yurtlara yerleştirip izolasyon sağlanıyordu. Aile hekimleri, polisler bazen jandarmalar karantinadaki vatandaşlarımızı kontrol ediyordu. Fakat buna rağmen bazen yüzde 100 kontrol edemediğimiz vakalar oldu. Bunu şüpheli vakaya verildiğinde ise takibi rahat bir şekilde yapılacak, gerekli önlemler hızlı bir şekilde alınacak.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Dünya genelinde koronavirüs bulaşan kişi sayısı 3 milyon 822 bini aştı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Facebook ve Google'dan korona kararı! Yıl sonuna kadar...
Pakistan'da Kovid-19 ölü ve vaka sayıları 12 günde 2 katını aştı
Evden çıkamayınca, Sağlık Bakanı Koca ve eşine yün çorap ördü
Cerrahi maske fiyatları kaç para olacak? Ücretli maskeler taban ücreti ne kadar?
Yılmaz Vural: Hedefimiz Süper Lig
Leipzig Lukas Klostermann'ın sözleşmesini uzattı
Beşiktaş'ın kurtuluş reçetesi Domagoj Vida
CHP'li Özgür Özel ve Engin Özkoç hakkında soruşturma
Antalya Valisi Münir Karaloğlu: Maske takmayı bırakan insanlar görüyorum
TFF Başkanı Nihat Özdemir: Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'na resmi yazı yazdık
Yorumlar