BIST 10.471
DOLAR 32,79
EURO 35,21
ALTIN 2.448,23
HABER /  SPOR  /  GALATASARAY

Galatasaray düğmeye bastı! TFF'ye flaş yabancı oyuncu raporu: "Yerli kontenjandan sayılsınlar"

Süper Lig'de şampiyonluk mücadelesi veren Galatasaray, Karabağ maçı sonrası harekete geçti. Lig'e verilen milli maç arasında Azerbaycan'da Karabağ ile Kahmanmaraş'ta meydana gelen depremlerden etkilenen depremzedelere yardım için karşı karşıya gelen sarı-kırmızılılar TFF'ye sürpriz bir teklifte bulunmaya hazırlanıyor. Hazırlanan rapora göre Türki cumhuriyetlerde top koşturan futbolcuların, Türkiye'de yabancı değil yerli kontenjanından sayılması istenecek. İşte detaylar...

Abone ol

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat günü 9 saat arayla meydana gelen depremler Türkiye'yi yasa boğmuştu. 11 ilde etkili olan ve büyük bir yıkıma neden olan depremler sonrası afet bölgesindeki yaralar sarılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda depremzeler için Azerbaycan'ın Karabağ takımı ile yardım maçı düzenleyen Galatasaray, TFF'ye flaş bir öneride bulunmaya hazırlanıyor. Sarı-kırmızılılar oluşturacağı rapor ile Türki cumhuriyetlerde top koşturan futbolcuların, Türkiye'de yabancı değil yerli kontenjanından sayılmasını isteyecek. İşte flaş yabancı oyuncu sınırı önersinde ortaya çıkan detaylar...

Galatasaray düğmeye bastı

Milli arada 6 Şubat tarihli deprem felaketlerinin yaralarını sarmak maçıyla Azerbaycan ekibi Karabağ ile el ele veren Galatasaray, dost ülkede sıcak karşılandı. Sarı-kırmızılılar, dostluk mücadelesi olmasına rağmen kapalı gişe oynanan maçın hem öncesi hem sonrasında büyük ilgi görmesiyle birlikte bir süredir çalışma yürüttüğü proje için de düğmeye bastı.

TFF'ye yabancı oyuncu raporu

Habertürk'ten Çağatay Çelik'in haberine göre Galatasaray, TFF'nin kapısını çalarak Türki cumhuriyetlere dair bir öneride bulunacak. Sarı-kırmızılılar, Türki cumhuriyetlerin vatandaşlığına sahip futbolcuların, Spor Toto Süper Lig'de yabancı değil, yerli kontenjanından sayılmasını önerecek.

Bir süredir bu doğrultuda çalışmalar yapan Galatasaraylı idareciler, TFF'ye Portekiz ve Brezilya arasındaki ilişkiyi örnek gösterecek.

Portekiz ve Brezilya arasındaki özel anlaşmalara göre her iki ülke vatandaşlarının, her iki ülke arasında vize almadan serbestçe hareket edip, herhangi bir çalışma iznine gerek duymadan çalışmalarına olanak tanıyor. Bu anlaşma yüzlerce futbolcuyu da doğrudan etkiliyor.

Brezilyalı futbolcular, tarihsel ve kültürel nedenlerden dolayı Portekiz'de yabancı statüde sayılmıyor. Portekiz'in Brezilya'da üç yüzyılı aşan süre boyunca sömürgeleştirme politikası bulunurken kolonyal dönemin ardından ise iki ülke arasında dil, kültür ve vatandaşlık haklarında anlaşmaya gidildi.

Dünyanın yurt dışına en çok futbolcu ihraç eden ülkesi olan Brezilya'nın en çok oyuncu gönderdiği ülke de yine Portekiz oldu. FIFA ile organik bağı bulunan Uluslararası Futbol Araştırmaları Merkezi'nin (CIES) raporuna göre Brezilya'dan yurt dışına çıkan 1219 futbolcunun 231'inin adresi Portekiz oldu.