BIST 1.113
DOLAR 8,32
EURO 9,72
ALTIN 502,41
HABER /  SAĞLIK

Fahrettin Koca açıkladı! Lokanta ve pastanelerde yeni dönem

Lokanta ve pastanelerde yeni dönem başlıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koc "Beslenme Konseyi kurduk. Bu konseyin oluşturduğu bilimsel heyet de yer yer örnekler alarak takibini yapabilecek. Masalardan tuzluklar kalkacak'' açıklamasında bulundu.

Abone ol


Sağlık Bakanlığı, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu arasında tuz ve şeker kullanımının azaltılmasına dair protokol imzalandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, imzalanan protokolle tuz kullanımının yüzde 4, şeker kullanımının ise yüzde 5 azaltılacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da katılımıyla Sağlık Bakanlığı, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu arasında 'Aşırı Tuz ve Şeker Kullanımını Azaltan Lokantacılar ve Pastacılar Protokolü' imzalandı.

Koca, "Lokantacı ve pastacılarla imzaladığımız protokolle her yıl besinlerdeki tuz kullanımı yüzde 4, şeker kullanımı ise yüzde 5 azaltılacak" dedi.

Tuzluklar masalardan kalkıyor

Bakan Koca, "Beslenme Konseyi kurduk. Bu konseyin oluşturduğu bilimsel heyet de yer yer örnekler alarak takibini yapabilecek. Masalardan tuzluklar kalkacak. İlerleyen dönemde sandviç, poğaça gibi bazı atıştırmalıkların boyutları küçültülecek. Yağ ve kalori hesabı da yapılmaya başlanacak. Böylece obezite konusunda da mücadeleye bir de bu yönden devam edebileceğiz. Türkiye'de her üç kişiden biri obez ya da fazla kilolu. Gençlerde de bu giderek artıyor" diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
2019 mübarek günler Diyanet takvimi kandiller ne zaman
Kaynak Holding kimindi? Son dakika gelişmesi TMSF'ye devredildi
GSB personel alım kura sonuçları İŞKUR tam listesi-2019
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: AB ile ticaret hacmi 165 milyar dolara yaklaştı
ÖGG sınav sonuçları açıklanıyor TC ile sonuç sorgulama
Okul tatilleri ne zaman 1. ara tatil ne zaman başlıyor?
Yorumlar 1 yorum