BIST 1.325
DOLAR 7,84
EURO 9,50
ALTIN 466,19
HABER /  EKONOMİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: AB ile ticaret hacmi 165 milyar dolara yaklaştı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AB-Türkiye Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı sonrası konuştu. Albayrak "Avrupa Birliği ticaret hacimi 165 milyar dolara yaklaştı" dedi.

Abone ol

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ikili basın mensuplarının sorularını cevapladı.

AB ile ticaretin son 15 yılda arttığına dikkat çeken Bakan Albayrak'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Türkiye Avrupa Birliği ticaret hacmi 165 milyar dolara yaklaştı. Son 15 yılda bunun 3-4 katı arttığı resim içerisinde korumacılık politikalarının küresel anlamda içeri kapanık çoğulculuğun yerine serbest ticaretin yerini çok farklı ve tek taraflı politikaların aldığı bir dünyada Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki, ekonomik iş birliğinin ne kadar büyük önem arz ettiğinin altını çizmiş olduk.

Bu çerçevede son günlerde gündeme gelen iş dünyası çevrelerini, öncelikli ve acil olarak müzakere edilerek her iki tarafın da menfaatine olan bu menfaatin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi hususu dile getirildi

Enflasyon
2019 enflasyon hedefimizi yüzde 15,9 olarak açıklamıştık. Enflasyonun hedeflediğimiz yönde gittiğine dair net sinyaller alıyoruz. Son 6 ayda yaşananlar 2008 krizinde bile yaşanmadı. Bütçe disiplini, cari açık ve fiyat istikrarında 6 ayda ciddi yol kat ettik.

Bölgenin en demokratik ülkesi Türkiye
Türkiye bölgenin tek demokratik ülkesi. Mısır'da  9 genç idam edildi. Türkiye demokrasisi her geçen gün güçleniyor, hele 15 Temmuz'dan sonra. 15 Temmuz daha ağır bir tramva yaşattı. Yüzlerce insan öldü, binlercesi yaralandı o gece. Türkiye bir demokrasi sınavından güçlü çıktı. "

Türkiye'ye AB ülkesi olarak bakıyoruz
Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen de şunları kaydetti: "Normal bir siyasi diyaloğu sürdürmeliyiz. Türkiye ile derin ilişkilerimiz var. Türkiye'ye Avrupa ülkesi gözüyle bakıyoruz. AB çok daha yakın bir işbirliğini sürdürmek istiyor Türkiye'yle.

Ani gelişmelerden endişe duyuyoruz
Son zamanlardaki ani yaşanan gelişmelerden endişe duyuyoruz. Endişelerin giderilmesi konusunda birlikte çalışmak istiyoruz. Türkiye'nin kendi bölgesinde barış ve huzura katkısından dolayı teşekkür ediyoruz. Türkiye üç yıldan kısa sürede kriterleri tamamlayabilir. Gümrük birliği anlaşması mutlaka güncellenmeli. AB, temel değerlerde değişme olmaması halinde adım atmayı düşünmüyor."

ÖNCEKİ HABERLER
ÖGG sınav sonuçları açıklanıyor TC ile sonuç sorgulama
İlber Kaboğlu kaç yaşında Yasak Elma Erim Argun kimdir?
Birleşmiş Milletler'den son dakika Filistin açıklaması
Saadet Partisi Turhal adayı Mustafa Şahin ağaçlara konuştu
Türkiye'nin coğrafi işaretleri artık Türk Patent internet sitesinde
Engelliler günü resimli mesajları 3 Aralık engelliler günü sözleri
Yorumlar 2 yorum