BIST 9.548
DOLAR 32,51
EURO 34,57
ALTIN 2.493,27
HABER /  EKONOMİ

Eski TÜİK Başkanı Aydemir'den tartışma yaratan açıklamalar! Veriler şüpheli

"Titanik gibiyiz, batmak üzereyiz, bunlar hâlâ güvertede orkestra çalıyor" diyen Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir'in "Verilere benim de güvenim yok; büyüme de istihdam verisi de enflasyon da şüphelidir." açıklaması gündemin üst sıralarına yerleşti.

Abone ol

29 yıl boyunca bürokraside kritik görevlerde bulunan eski Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir, “Arkadaşların bilerek verilerle oynamadığına eminim. Ama verilere benim de güvenim yok. Bizde büyüme de istihdam verisi de enflasyon da şüphelidir” diye konuştu.

"Şimdi neden eleştiriliyor?"

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, kendi döneminde TÜİK'in dünyada itibar kazandığını söyleyen Aydemir, şunları kaydetti:

Şimdi neden eleştiriliyor? Çünkü insanların yaşadığı ve gördüğü bir hayat var. Bir de istatistik ofislerinin yayınladığı veriler var. Bunlar örtüşmeyince insanlar inanmıyor, eleştiriyor. En çok enflasyon eleştirilir ve inanılmaz. Çünkü kendi hayatına bakar, tükettiği mallara bakar. ‘Bu kadar harcama yapıyorum, bu enflasyon ne alaka' diye sorar. Dünyada en önemli şey istatistik kurumlarının bağımsızlığı, işine karışılmayacak.

"Rakamlara doğrudan değil, dolaylı müdahale var"

Rakamlara doğrudan müdahale yok, veri değiştirdi diye. Ama dolaylı müdahale var. Merkez Bankası (MB) Başkanı bir gecede gitti, nerede kaldı bağımsızlık? BDDK, MB, TÜİK gibi teknik kurumlarda bağımsızlık bitince doğrudan veya dolaylı müdahaleler başlar. Benim zamanımda bir tane bile olmadı. Şimdi olmadığına dair kim garanti verebilir.

İtiraz ettiğin vakit, ertesi gün görevden alınıyorsan, hatta memuriyetten atılıyorsan, ne yapabilirsin?

"İleride işsizlik oranı çok artacak"

İstihdam verileri, büyüme verileri de öyle. Kendin güveniyor musun, yok. Arkadaşların bilerek verilerle oynamadığına eminim. Ama verilere benim de güvenim yok. Bizde büyüme de istihdam verisi de enflasyon da şüphelidir. Pandemi krizine girmişiz, insanlar işsiz kalmış, bizim işsizlik oranımız düşüyor… Şaka gibi. Normalde yüzde 18-19'a gelmesi lazım, yüzde 12 geliyor. Nasıl oluyor? İş gücüne katılım oranı düşüyor. İleride işsizlik oranı çok artacak. Çünkü önceki aylardaki işsizliği göstermediler.

Titanik gibiyiz, batmak üzereyiz, bunlar hâlâ güvertede orkestra çalıyor.

Ülke şu anda çok kötü yönetiliyor. Kötü değil, çok çok kötü. Titanik batarken güvertede orkestra çalıyordu. Ekonomi pik yapıyor diye insanlara doğruları söylemiyoruz. Şaka mı, başka bir ülkede mi yaşıyorum. Pik yapan ne Allah aşkına. İnsanların aklıyla dalga geçiyorlar. Titanik gibiyiz, batmak üzereyiz, bunlar hâlâ güvertede orkestra çalıyor.

Yaşadığımız şu günlerde devletin çöküşüne şahit oluyoruz. Devlet dediğiniz kurum ve bakanlıklardan oluşur. Bunların hepsi çöküyor, işlevi kalmıyor. Politika üretemiyorlar. Çünkü kurumlar bitti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Bu illerde yaşayanlar dikkat! Meteoroloji'den sağanak ve toz fırtınası uyarısı!
Foto Galeri Bu illerde yaşayanlar dikkat! Meteoroloji'den sağanak ve toz fırtınası uyarısı! Galeriye Gözat