BIST 1.112
DOLAR 8,35
EURO 9,67
ALTIN 504,29
HABER /  DÜNYA

Esed ordusu o kritik bölgeye girdi Türk gözlem noktaları var

SURİYE'de İdlib'e giden yolda iki ana yolun kavşağında yer alan kritik öneme sahip Serakib bölgesi, Esad güçleri tarafından ele geçirildi. Böylece İdlib'teki Türk gözlem noktalarının bazılarıyla karadan direk ulaşım imkanı kapandı.

Abone ol

Esad rejimi ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, İdlib'in güneyi ve güneydoğusunda karadan ilerlemeye devam ediyor. Suriye'de İdlib'e giden yolda iki ana yolun kavşağında yer alan kritik öneme sahip Serakib bölgesi, Esad güçleri tarafından ele geçirildi. Rusya destekli Beşşar Esad rejimi güçleri, Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatını hiçe sayarak, İdlib'in Serakib ilçesine hakim oldu. 

Kuşatmaya almışlardı

Muhalif ve rejim karşıtı silahlı gruplar ile rejim güçleri arasında uzun süren şiddetli çatışmaların ardından, Rusya'nın hava desteğiyle Serakib ilçe merkezi, Esad güçlerince ele geçirildi. Rejim güçleri, İdlib'in güneydoğusundaki Serakib ilçesini merkezini kuşatmaya almıştı.

Serakib'in önemi ne?

Serakip ve çevresinde Türk askerinin konuşlandığı 4 ayrı gözlem noktası bulunuyor. Esed güçlerinin ilçeyi ele geçirmesiyle bu gözlem noktalarıyla ilgili endişe oluştu. 

İlçede yaşayan 170 bin civarında sivil, rejim ve destekçilerinin Kasım 2019'dan bu yana düzenlediği saldırılar neticesinde göç etti. İdlib'in güneydoğusunda, il merkezine 16 kilometre mesafede yer alan ilçe, İdlib'e açılan kapı olarak biliniyor.

Halep-İdlib-Hama-Humus-Şam üzerinden Ürdün’e kadar uzanan M5 karayolu ve Halep-İdlib-Lazkiye illerini bağlayan M4 karayolunun ilçeden geçmesiyle de stratejik önemini artırıyor.

Rejim İdlib'i hedef almaya devam ediyor

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi konumunda bulunuyor. İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geliyor.

Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 gerginliği azaltma bölgesi oluşturuldu. Rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilan edilerek durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı bu 4 bölgeden İdlib hariç kalanları, Rusya'nın hava desteği sayesinde ele geçirdi.

17 Eylül 2018'de varılan Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib'e saldırılarında 1800'den fazla sivil can verdi. Ocak 2019'dan beri Türkiye sınırı yakınlarına göç edenlerin sayısı 1 milyon 677 bine ulaştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Arap Yarımadası'ndaki El Kaide'nin lideri Rimi öldürüldü
Akdeniz yine sallandı! 4.5 şiddetinde deprem
Semih Yalçın'dan CHP'ye çok sert Kılıçdaroğlu mesajı
İstanbul Valiliği'nden kar ve don uyarısı
Habertürk'ten özür açıklaması geldi
Cuma namazı kaç rekat kılınır Diyanet nasıl niyet edilir?
Yorumlar