Emel Sayın Kimdir?

Türk Sanat Müziği’nin efsanelerinden Emel Sayın, geçtiğimiz 20 Kasım'da 72 yaşına bastı. Gelin hep beraber unutulmaz şarkıları ve filmleriyle hafızlarımızda derin izler bırakan usta sanatıçının hayatına bir göz atalım. Emel Sayın, 20 kasım 1945 tarihinde Sivas'ın Şarkışla ilçesinde doğmuştur. 1926'da Türkiye'ye gelen muhacir bir aile olan Suat ve Ahmet Sayın'ın 4 kız çocuklarından en büyüğüdür. Şenel, Fatoş ve Hülya adlarında kız kardeşleri vardır. Anne ve babası Toprak Mahsulleri Ofisinde çalışıyorlardı. Sayın, ilkokula anneannesinin yanında, Kayseri Cumhuriyet İlkokulunda başlar. Okuldaki şarkı...

Türk Sanat Müziği’nin efsanelerinden Emel Sayın, geçtiğimiz 20 Kasım'da 72 yaşına bastı. Gelin hep beraber unutulmaz şarkıları ve filmleriyle hafızlarımızda derin izler bırakan usta sanatıçının hayatına bir göz atalım.

Emel Sayın, 20 kasım 1945 tarihinde Sivas'ın Şarkışla ilçesinde doğmuştur. 1926'da Türkiye'ye gelen muhacir bir aile olan Suat ve Ahmet Sayın'ın 4 kız çocuklarından en büyüğüdür. Şenel, Fatoş ve Hülya adlarında kız kardeşleri vardır. Anne ve babası Toprak Mahsulleri Ofisinde çalışıyorlardı.

Sayın, ilkokula anneannesinin yanında, Kayseri Cumhuriyet İlkokulunda başlar. Okuldaki şarkı yarışmalarında hep birinci olur. Ortaokulu ailesinin yanında Konya'da okur. Sonra Üsküdar'a taşınırlar.

13 yaşındayken Arif Sami Toker'den müzik dersleri almaya başlar. Sonraki yıllarda Münir Nurettin Selçuk'tan da dersler alır ve yeteneği ile dikkat çekmeye başlar. Edirne, Uzunköprü Gazi Turhan Bey Ortaokulu ve Çapa Anadolu Öğretmen Lisesinden mezun olur. Lise eğitimini Edirne'de tamamladıktan sonra üç yıl boyunca İstanbul Belediye Konservatuarı'nda, Münir Nurettin Selçuk'un da hocalığını yapmış olan Alis Rosenthal'dan şan dersleri alır. Bu arada Hürriyet Haber Ajansı'nın açtığı yarışmada Münir Nurettin Selçuk'a ait klasik bir eser okuyarak 'Ses Kraliçesi' seçilir.

İlk kez 17 yaşında sahneye çıkmaya başlayan Sayın, 1963 yılında Ankara Radyosu'nun sınavını kazanarak, buradaki yedi yıllık hizmetine başkazanan sanatçı, Egemen Bostancı'nın teklifiyle İstanbul'a taşınır ve İstanbul Radyosu'na geçer. Lalezâr Gazinosu'nda assolist olarak sahne almaya başlar.

İstanbul'da bulunduğu yıllarda şöhreti giderek artan Emel Sayın, albümlerinin yanı sıra sinema filmlerinde de rol alır. Ayrıca 2001 yılında Aşkım Aşkım adlı televizyon dizisinde ve daha sonra Karınca Yuvası adlı dizide rol alır.

1974 yılında çekilen Mavi boncuk adlı filmi Tarık Akan'la oynadığı en güzel filmlerinden birisidir. Bu filmde Emel Sayın, Münir Özkul, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Tarık Akan ile başrolü paylaştı.

Emel Sayın'a 1998 yılında Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir.

Emel Sayın, 1966 yılında 21 yaşındayken ilk eşi İsmet Kasapoğlu ile evlendi. 1975 yılında boşanan çift bir yıl ayrı kalabildi ve 1976'da tekrar nikah masasına oturdu. 1979 yılında tekrar boşandı.

Emel Sayın, 1979'un 20 Haziran'ında 'Gazinocular Kralı 'Fahrettin Aslan'ın oğlu Selçuk Aslan'la fırtınalı bir evliliğe adım atar. Eylül 1981'de ayrılırlar.

Sayın, daha sonra 4 Haziran 1986 tarihinde Amerikalı David Younnes ile evlendi. 1999 yılında boşandılar.