Sümeyye Erdoğan'ın eşi ve çocukları kimdir

Sümeyye Erdoğan, Başbakan Erdoğan'ın 2 kızından biri. Yurt dışında eğitim alan Sümeyye Erdoğan'ın eşi Selçuk Bayraktar İHA projesini yapan kişi. İşte Sümeyye Erdoğan biyografisi.

Sümeyye Erdoğan, Başbakan Erdoğan'ın 2 kızından küçük olanı. Sümeyye Erdoğan, 1985 yılında İstanbul, Kasımpaşa'da doğmuştur. Ahmet Burak Erdoğan (d.1979) , Necmettin Bilal Erdoğan (d.1980), Esra Erdoğan (d.1981) adlarında abla ve abileri vardır.

Eğitimi
Trabzon Araklı İmam Hatip Lisesi"nden mezun oldu. 2002 yılında girdiği üniversite sınavında sözel bölümde yüzde 23"lük, sayısal bölümde ise yüzde 85"lik dilimde yer aldı ve barajın 120 puan olduğu sınavda 134.5 puan alarak Türkiye"de bir üniversiteye girmeye hak kazanamadı.

Gürman Giyim"in sahibi Remzi Gür"ün sağladığı burs sayesinde Amerika"da Indiana Üniversitesi"nde sosyoloji ve siyaset eğitimi aldı. 2005 yılında mezun oldu. Ardından, okuldaki yakın Ürdün'lü arkadaşları ve Ürdün Kralı Hüseyin’in eşi Rana’nın teklifi ile Ürdün’de 6 ay Arapça eğitimi aldı. Yüksek Lisansını da Londra'da London School of Economics'te Sosyal Politikalar bölümünde STK'lar ve Kalkınma üzerine yüksek lisansını tamamladı. Ankara'da İslam İşbirliği Teşkilatı'na bağlı Statistical, Economic and Social Training and Research Centre'da (SESRIC) uzman olarak çalıştı.

Şirketi
Sümeyye Erdoğan, 2010 yılında 90 bin TL sermaye ile Doruk Izgara Gıda Ticaret Limited Şirketi'ne ortak oldu. Merkezi İstanbul Sultangazi'de bulunan ve 2009 yılında kurulan şirketin sermayesi 300 bin TL. Şirketin ortakları arasında Başbakan'ın küçük oğlu Necmeddin Bilal Erdoğan da bulunuyor. Şirkette en fazla sermayeye sahip olan Bilal Erdoğan'ın yüzde 40 hissesi var. Şirket sözleşmesine göre, amaç ve faaliyet konuları oldukça geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Şirket başta gıda sektörü olmak üzere, fırıncılıktan tabldot yemeğe; otel, bar, cafe ve lokanta işletmekten kahvehane ve çay bahçesi açmaya; kuruyemişçilikten aktarlığa kadar bir dizi ekonomik faaliyet gösteriyor. 

Babasına danışman oldu
Sümeyye Erdoğan, babasının Cumhurbaşkanı seçilmesine kadar olan 4 yıllık süreçte babasının özel siyasi danışmanlığını yaptı. Gerek fahri danışmanlık gerekse Genel Başkan danışmanlığı yaparken hiçbir zaman maaş ya da başka bir ücret almadı. Ağustos 2014 itibariyle bu görevinden ayrıldı.

Üniversite yıllarında da hayalinde olan, sivil toplum çalışmalarına ağırlık verip, 2012 yılında kurdukları Kadın ve Demokrasi Derneği - KADEM'in başkan yardımcısı olarak çalışmaya başladı.

Sümeyye Erdoğan eşi
Sümeyye Erdoğan, 20 Mart 2016 tarihinde Selçuk Bayraktar ile nişanlandı ve aynı yıl evlendi. 2017 yılında Canan Aybüke adında bir kızı oldu.