HABER /  SAĞLIK

Elektronik sigaralar hakkında yapılan araştırma sonuçları korkunç

İnsan hücreleri üzerine yapılan yeni bir araştırmanın sonuçlarında, elektronik sigaralarda kullanılan aromaların kan damarını kaplayan hücrelere ve kalp sağlığına zarar verdiği ortaya çıktı.

Journal of the American College of Cardiology dergisinde yayınlanan araştırma, elektronik sigaralarda kullanılan sıvı aromaların insan hücrelerinin hayatta kalma ve çalışma işlevlerini aksattığına yönelik artan bulgulara bir yenisini daha eklemiş oldu. 

Araştırmayı yürüten ekipten Stanford Kardiyovasküler Enstitüsü Araştırmacısı Dr. Joseph Wu, kamuoyunun elektronik sigaraların zararsız olduğunu düşündüğünü ve bu nedenle çocuk yaşta birçok insanın elektronik sigara kullandığını belirtti. 

Kalp hücrelerinde dirençsizlik
Yeni araştırmada farklı dozlarda nikotin barındıran altı elektronik sigara aroması incelenmiş, Dr. Wu ve ekibi kalp hücrelerinde dirençsizliği ve iltihap artışını tetikleyen toksik bulgulara rastlamıştı. 

Öte yandan araştırmacılar, hücrelerin sigara aromalarına nasıl tepki vereceğini görmek için yaptıkları uygulamada tarçın aromasının hücreye zararları bakımından en etkili aroma olduğunu tespit etti.

ÖNCEKİ HABERLER
"PTT Tüketici Kredisi" hizmetini vermeye başladı
Bilirkişilere ödenecek ücret tarifesi belli oldu
Oldukça hareketli bir ay Haziran 2019 Aslan Burcu Hande Kazanova
Kadir Gecesi alametleri Kadir gecesi hangi gün nasıl anlaşılır?
Altın fiyatı eriyor! Bakın ne kadar oldu?
2019-2020 eğitim yılı ara tatiller ne zaman ilk tatil tarihi
Yorumlar