HABER /  POLİTİKA

DSP'den hükümete Tekel uyarısı

DSP, Ankara'da yaşananların sorumlusu olarak hükümeti gösterdi. Erçelebi, provakatörleri suçlarken hükümeti sorumlu tuttu.

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, Tekel işçilerinin arasına provakatör sokulduğunu belirterek Hükümeti sorumlu tuttu.

Erçelebi yaptığı açıklamada, sendika yöneticileri ve Tekel işçilerinin arasına provakatör sokularak, haklı eylemi haksız hale getirilmeye açlışıldığını ifade ederek, "Çıkan olaylardan Hükümet sorumludur. Ankara'da Tekel işçilerine güç gösterisinde bulunan AKP Hükümeti, Ermeni tasarılarına karşı boynunu eğmiş, şimdi de ABD'ye talimat almaya gitmektedir. Hak, emekten doğan yetkidir ve bunun alınmasını kimse engelleyemez. Bir süre önce sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili olarak ABD'ye efelenen Başbakan, şimdi ABD'ye gitmeye hazırlanırken, Tekel işçilerine kafa tutmaktadır. Başbakan Tekel işçilerine kafa tutacağına, sözde Ermeni soykırımı tasarısını kabul eden ülkelere kafa tutsun" dedi. Tekel işçilerini "süpüreceğini' ifade eden Hükümetin, seçimlerde halk tarafından süpürüleceğini belirten Erçelebi, şöyle devam etti:

"Tekel işçileri, halkla el ele vererek AKP'nin kabusu haline gelmiştir. Hükümet bu yüzden Tekel işçilerinin, anayasal hakkı olan "seyahat özgürlüğü'nü engellemektedir. Yasaları ve Anayasa'yı hiçe sayan AKP burada da Anayasa'yı çiğnemiştir.

Emekçiler, alın terleriyle kurup aidat ödedikleri sendikaya sokulmamışlardır. Bu, insanların evlerine sokulmamasıyla aynıdır. Bugün işçileri sendikasına sokmayan Hükümet yarın halkı kendi evlerine sokmayacaktır. Tekel işçilerinin bu kararlı eylemi, sadece Ankara'da değil, Türkiye'nin her yerinde sürmekte ve AKP'lilerin sinirleri bozulmaktadır.

Oysa Hükümet sinirlerini bozacağına, emekçilerin sorunlarına çare bulmalıdır. İktidarın işçilere bakışı, ibretliktir. İktidar, yasalara saygılı bir şekilde eylem yapan Tekel işçilerine şiddet uygulamaktan bir an önce vazgeçmeli, emeğe saygı duymalıdır. Emekçilere el kaldıranlar her zaman karşılarında DSP'yi bulacaklardır."

Yorumlar