BIST 10.992
DOLAR 32,83
EURO 35,71
ALTIN 2.526,59
HABER /  SAĞLIK

Dr. Ümit Mutlu Tiryaki: 4. doza ihtiyaç olacak gibi gözüküyor

İhlas Haber Ajansı
İhlas Haber Ajansı

GAZİANTEP tek doz aşılamada yüzde 80 oranını geçerken artan vaka sayıları da endişe veriyor. Virüsün uğradığı mutasyonlarla hastalığı daha da güçlü ortaya çıkmasına neden olduğunu belirten Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, aşıda 4'üncü doza büyük ihtimalle ihtiyaç olacağını söyledi.

Abone ol

Aşılamayla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, "İlk başta Sinovac vardı ve ilk iki dozu genelde birçok insan Sinovac yaptırdı. Geriden gelen nüfustan kaynaklanan ya da yaş gruplarının aşağı inmesiyle BioNTech yapılmaya başlanmıştı. Şu anda iki doz Sinovac ve bir doz Bionech şeklinde bir uygulamamız var. Bazı kişilerin tercihine göre üç doz Sinovac yapılıyor ve 4'üncü doz büyük ihtimalle ihtiyaç olacak gibi gözüküyor" dedi.

"Geçirdiği mutasyonlarla hastalık daha da güçlü ortaya çıkıyor"

Virüsü çok iyi tanımadıklarını ifade eden Dr. Tiryaki, "Biz bu virüsü çok tanımıyoruz, 2 yıl bile daha olmadı. Nasıl bir karakteristiği olduğunu bilmiyoruz, nasıl mutasyon geçirecek, nasıl mutasyonun sonucunda bir durum ortaya çıkacak bilmiyoruz. Umudumuz bu mutasyonların hastalık yapıcı özelliğini kaybetmesi ama hastalık yapıcı özelliğini hala kaybetmedi. Geçirdiği mutasyonlarla hastalığın daha da güçlü ortaya çıkmasına, bulaşmasına ve vaka sayılarının artmasına neden oluyor" ifadelerini kullandı.