BIST 1.414
DOLAR 8,72
EURO 10,40
ALTIN 497,11
HABER /  SAĞLIK

Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz: Virüsün bulaşma hızı daha da arttı öldürücü gücünde azalma yok

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, virüsün bulaşma hızının ilk zamanlara göre arttığını belirtirken öldürücü gücünde bir azalma olmadığını söyledi.

Abone ol

Hürriyet yazarı Hande Fırat, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyriyle ilgili olarak Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz ile konuştu. Afşin Emre Kayıpmaz, sorulan sorulara yanıt verdi. Kayıpmaz, "Hastalıkta büyük bir dalganın geldiğinin belirtileri, dünya çapında ortaya çıkmaya başladı. Ülkeler de sağlık kapasiteleri üzerindeki yükü azaltmak için kapatma ve kısıtlama kararları aldı. Dünyadaki hiçbir ülkenin sağlık kapasitesi sınırsız değildir. Kovid-19 hastalarının tedavisinin de yoğun bakımlarda günlerce sürebildiği düşünüldüğünde, bu yükün ne kadar ağır olduğu tahmin edilebilir. " dedi.

Kayıpmaz, "Her seferinde tedbirleri ve alınan kararları yetersiz bulup eleştirmek yerine, tedbirlere nasıl daha iyi uyum gösterebileceğimizi ön plana almamız lazım." dedi.

Kayıpmaz'ın açıklamaları şöyle devam etti: Kısıtlama kararları başlamadan önce insanların ‘son bir kez’ düşüncesiyle hala daha kapalı ortamlarda, fiziki mesafeyi unutarak sosyalleşmesi en çok sağlık çalışanları olarak bizleri üzüyor. Son 8 aydır acil servislerimizde yalnızca Kovid-19 hastaları yok. Kalp krizleri, trafik kazaları, yüksekten düşmeler, inmeler, solunum sıkıntıları, çocuk travmaları gibi birçok hastamızın da tedavisi acil servislerimizde devam ediyor."

"14 veya 21 günlük tam kapanma baskıyı hafifletecektir"

Bugün alınan tedbirlere tam anlamıyla uymak, bireysel korunmaya da dikkat etmek gerekiyor. Afşin Hoca bunun başarılamaması durumunda farklı seçeneklerin masada olacağını söyledi:

'Şu anda alınan tedbirlere bireysel tedbirlerle yeteri katkıyı sunabilirsek, yaşamımızı ek bir kapatma olmaksızın kışın da sürdürebiliriz. Elbette 14 veya 21 günlük tam kapatma sağlık sistemi üstündeki baskıyı hafifletecektir. Ancak bunun da uygulanmasında sağlık dışındaki birçok alanda çeşitli sorunlar karşımıza çıkmaktadır. Virüsün bulaşma hızı ilk zamanlara göre daha da arttı. Hastalığın öldürücü gücünde ise ne yazık ki henüz bir azalma yok. Ağır hasta sayımızdaki artış da bunun en büyük işaretidir.'"

ÖNCEKİ HABERLER
JP Morgan: Naci Ağbal göreve kararlı bir başlangıç yaptı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Trabzon'da feci kaza! 400 metre uçuruma yuvarlandı kamyonet bu hale geldi
Mehmet Metirner'den Arınç'ın sözlerine sert tepki: Cumhur İttifakı'na sabotaj
Menemen Belediyesi'ne soruşturma: 24 kişi gözaltına alındı
Gökçebey Belediye Başkanı Vedat Öztürk koronavirüse yakalandı
Sakarya'da karayolunda şok eden manzara! Onlarcası ölü halde bulundu
Angela Merkel'den kritik zirve öncesi Türkiye açıklaması
Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın: En az 15 meslektaşımız gözaltına alındı
Kocaeli'de korkunç kaza! Kadın 70 metre fırladı 10 araç üzerinden geçti
Yorumlar