BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  GÜNCEL

Diyarbakır lise taban puanları 2020 nitelikli lise taban-tavan puan sıralaması

LGS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler LGS YEP lise taban puanları araştırılmaya başladı.Tercih dönemi öncesinde bulundukların ilin tercih taban puanlarını araştıran öğrenciler Diyarbakır liseleri taban puanlarını araştırıyor. Peki; Diyarbakır nitelikli okul lise taban puanları belli oldu mu? LGS YEP Diyarbakır lise taban puanları 2020 ve detayları haberimizde...

Abone ol

LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenci ve veliler 2020 lise taban puanlarını ve Yerleştirmeye esas puan olarak bilinen LGS YEP Diyarbakır  lise taban puanları sorguluyor. Tercih işlemlerine başlamadan önce bulunduğu ilçedeki liselerin taban puanlarını öğrenmek isteyen öğrenciler Diyarbakır  liseleri taban puanlarını araştırıyor. Peki; Diyarbakır nitelikli okul lise taban puanları belli oldu mu? LGS YEP Diyarbakır lise taban puanları 2020 ve detayları haberimizde...

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR? 
Geçtiğimiz yıl adaylar, ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar’ ekranından en fazla beş, ‘Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar’ ekranından en fazla beş, ‘Pansiyonlu Okullar’ tercih ekranından da en fazla beş olmak üzere toplamda 15 lise tercihinde bulunabildiler. Tercihler, öğrenci ve velisi tarafından e-Okul üzerinden veya herhangi bir ortaokul, imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabildi. Tercihler, mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatıldı.

LGS YEP DİYARBAKIR LİSE TABAN PUANLARI 2020: LİSE TABAN PUANLARI DİYARBAKIR

Geçtiğimiz yıl MEB, LGS kapsamında tercih yapacak öğrenciler için ilk kez bir tercih robotu hazırladı.Tercih rehberi, e-Okul üzerinden tüm veli, öğrenci ve rehber öğretmenlerinin kullanımına açıldı. Öğrenciler bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebildiler.
Robotta okul türleri, il, ilçe ve 2018’e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabildi. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan ortaöğretim kurumları için hazırlanan tercih rehberinde ise öğrencinin kayıt bölgesindeki okullar listelenebiliyordu.

YEP ne demek, nasıl hesaplanır: 

LGS sonuçlarının açıklandı, sonuçlarını sorgulayan öğrenciler yerleştirme esas puanı nedir ve ne işe yarar sorularının yanıtını araştırıyor.  Yerleştirmeye Esas Puanı, okul not ortalaması ile merkezi sınavın puanın toplanıp ikiye bölünmesi sonucuyla öğrenilir. Peki YEP puanı nasıl hesaplanır? 

YEP Puanı Nedir?

YEP, Yerleştirmeye Esas Puanın kısaltımıdır. TEOG sisteminde çıkan YEP puan sistemi, öğrencilerin liselere girişini kolaylaştırmak için çıkarılmıştır. TEOG yeni sisteminde, öğrencilerin sınav ile kayıt isteyen liselere girmeleri için kullanması gereken puana türüne Yerleştirmeye Esas Puan yani YEP denilir.

TEOG sisteminde bulunan YEP puanı, öğrencilerin okullara girmesini kolaylaştırmaktadır. Merkezi sınav puanı ile beraber okulun not ortalaması birleştirilme sonucu ile ortaya çıkmaktadır. Çıkan bu sonucu ikiye bölerseniz Yerleştirmeye Esas Puanı bulunmuş olunur. Bu puan ile liselere girilebilir. Kayıt sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı yerleştirme ve tercih sürecin 3 farklı döneme ayırmıştır. Bu üç farklı dönem;


*Özel okullara ön kayıt dönemi

*Devlet okullarına kayıt dönemi

*Nakil dönemi şeklindedir.

Bu dönemler belirli aralıklarda olup, YEP puan türüne göre kayıt işlemleri yapılmaktadır.

YEP Nasıl Öğrenilir?

Yerleştirmeye Esas Puan, okul not ortalaması ile merkezi sınavın puanın toplanıp ikiye bölünmesi sonucuyla öğrenilir. Bunu öğrenmek için ilk olarak 6, 7 ve 8. Sınıf yıl sonu başarı puanınızı toplamalısınız. Daha sonra merkezi sınav sonucu olan puan ile toplayarak çıkan sonucu ikiye bölmeniz sonucunda Yerleştirmeye Esas Puan yani YEP puanınızı öğrenmiş olursunuz. Bu puanı öğrenmek için yıl sonu başarı puanlarınızı bilmiyorsanız okuduğunuz okulun öğrenci işlerine gidebilir ve öğrenebilirsiniz. YEP puanınızı da aynı şekilde öğrenci işlerinden yardım alarak öğrenebilirsiniz.

YEP Puanı Nasıl Hesaplanır: YEP puanı, öğrencinin okuduğu okul notlarının ortalaması ile beraber Merkezi Sınav Puanı birleştirilerek oluşturulur. Merkezi puan 700’lük şeklinde sisteme dönüştürülerek, ortaokul sınıflarının Yıl Sonu Başarı Puanlarıyla beraber toplanır ve ikiye bölünür.

Kısaca anlatmak gerekirse, bütün notları örneğin 100 olan bir öğrenci, 300 puan okuldan almışsa ve merkezi sınavlardan da 700 puan almışsa toplamı 1000 puan olup bu ikiye bölünerek YEP puanı bulunmuş olur. Bu hesaplama sonucu itibariyle öğrenci, 500 üzerinden hesaplanan puanın %30 okul, %70 merkezden olacak şekilde gelmektedir. Bu sayede bulduğunuz YEP puanı hesaplama sonucu hangi liselere gideceğinizi hesap edebilir ve tercihlerinizi yapabilirsiniz.

ÖNCEKİ HABERLER
ABD'den flaş açıklama! Türkiye ile Mısır'ın Libya'da çatışmasından endişe duyuyoruz
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Anayasa Mahkemesi CHP'nin 'infaz yasası iptal edilsin' talebini reddetti
HDP eşini tekme tokat döven Muş Milletvekili Mensur Işık'ın biletini kesti
Gaziantep lise taban puanları 2020 nitelikli lise puan sıralaması
Bursa'da lavaş ekmeğin arasından çıkana bak!
Bakan Murat Kurum açıkladı: Şu an itibarıyla 940 bin konuta ulaştık
'Bir FETÖ gitti bin FETÖ geliyor' diyen ilahiyatçı Ali Köse'ye tepki
Hakkari'de teröristlerin kullandığı mağarada mühimmat bulundu
Bingöl liseleri taban puanları 2020 2020-2021 nitelikli lise puan sıralaması
Yorumlar