BIST 1.391
DOLAR 8,73
EURO 10,37
ALTIN 497,56
HABER /  POLİTİKA

Dışişleri Bakanlığı'ndan 'HDP krizi' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, bazı ülkelerin TBMM'deki gelişmelere ilişkin açıklamalar yapmasıyla ilgili "Bazı ülkelerin TBMM’deki gelişmelere ilişkin açıklamaları hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır." ifadelerini kullandı.

Abone ol

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesi ve HDP'ye kapatılma davasının açılması sonrası dünya kamuoyu tepki gösteren açıklamalar yapmaya başladı. 

Dışişleri Bakanlığı'nın konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

Bazı ülkelerin TBMM’deki gelişmelere ilişkin açıklamaları hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır.

Hakkında kesinleşmiş yargı hükmü bulunan Gergerlioğlu’nun milletvekilliği, Anayasa ve TBMM İçtüzüğüyle uyumlu bir şekilde, sözkonusu kesinleşmiş mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle düşmüştür. Süreç, başka parlamentolarda da görüldüğü gibi hukuk kurallarının uygulanmasından ibarettir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ise Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu çerçevesinde, beyan ve eylemleriyle demokratik ve evrensel hukuk kurallarının kabul etmeyeceği şekilde davrandıkları, PKK terör örgütü ve bağlı örgütlerle birlikte hareket ettikleri, örgütün uzantısı olarak faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle, HDP’nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesine dava açmıştır.

Bu süreçte herkes Anayasa Mahkemesinin vereceği kararı beklemek durumundadır. Devam eden hukuk süreciyle ilgili yorum yapmak hukuka müdahaledir.

Siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarındandır. Bununla birlikte, faaliyetlerini evrensel ve demokratik hukuk kuralları çerçevesinde barışçıl yollarla gerçekleştirmeleri esastır.

Tutarsız ve içişlerine müdahaleye yeltenen çevreleri, bağımsız mahkemelerce yürütülen yargı süreçlerine saygı duymaya davet ediyoruz.

ÖNCEKİ HABERLER
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıkladı: Artvin'de yanan evlerin yerine yenilerini inşa edeceğiz
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Milli Savunma Bakanlığından 'Şehitlerimize selam duruyoruz' paylaşımı
Olay yeri Kocaeli! Durak dışında otobüsü binmek isteyen kişi kendisini uyaran şoförü dövdü
İstanbul'da barajların doluluk oranı yüzde 63’e ulaştı
Galatasaray'ın konuğu Çaykur Rizespor
Çip krizi! Tofaş çipteki tedarik sorunu nedeniyle üretime ara veriyor
Babası gibi olmaktan korkan 81 yaşındaki yaşlı adam 6'ncı üniversitesini okuyor
Pes dedirten olay! Adana'da kova sarkıtıp satış yaptı yakalanınca yüzünü gizledi
Süleyman Soylu: Bu sabah bir terör eylemini engelledik
Yorumlar 24 yorum