BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  SAĞLIK

Depresyondan kurtulmak için tüketilmesi gereken besinler

Balık yağının (omega 3) depresyon ve bunamayı azalttığını söyleyen Op.Dr. Kerem Bıkmaz, Omega-3 vücut tarafından üretilemeyen ve dışarıdan yiyeceklerle alınması son derece önemli doymamış yağ asitlerinden biridir. Omega 3 ün beyin, göz ve damar sağlığına önemli etkileri vardır” dedi. 

Abone ol

Omega 3'ün beyin sağlığına etkisini sıralayan Kerem Bıkmaz, “Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olur. Depresyon tedavisinde olumlu etkiye sahiptir. Gebelikte kullanılması durumunda bebeğin beyin ve göz gelişimine katkıda bulunur. Çocukların ve yetişkinlerin de beyin ve göz sağlığı için son derece önemlidir.”  dedi.

Özellikle soğuk sularda yaşayan uskumru, ton, somon, sardalye gibi yağlı balıklar ile gölde yaşayan alabalıklarda omega-3’ün bulunduğunu ifade eden Dr. Bıkmaz, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Haftada en az bir gün
“Omega 3 bakımından en zengin balık ise somondur. Deniz ürünlerinin tümü, kırmızı et ve tavuktan daha az düzeyde yağ ve doymuş yağ içerdikleri için sağlık için daha yararlıdır. O nedenle haftada en az 1 gün beyin ve kalp sağlığınız için soğuk deniz balıklarını sağlıklı pişirme yöntemleriyle pişirip tüketmenizi öneriyorum."

balık

Ceviz ve semizotu
"Ceviz ve semizotu da omega-3 için iyi birer kaynaktır. Omega 3 yağ asitlerinin bizleri kalp ve romatizmal hastalıklarla, kanserden korumasıyla, tansiyon düşürücü etkisiyle, ileri ki yaşlarda gözde oluşan sarı noktanın oluşturduğu hasarları engellemesiyle ve depresyona iyi gelmesiyle son derece önemli etkilere sahip olduğunu biliyoruz” açıklamalarında bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
AÖL 3. dönem sınavı ne zaman 2019 açık lise sınav tarihleri
İngiltere’de caddelere İslam karşıtı afişler asıldı
CHP'li Başkan Hüseyin Sarı Erdoğan'dan özür diledi davayı geri çekmesini istedi!
3600 ek gösterge ne zaman çıkacak kimler kapsam dışı?
Takdir-teşekkür belgesi almak için devamsız kaç gün olmalı?
Meksika'da suçladıkları kadınları sokak ortasında dövüp saçını kestiler!
Kayıp keçinin imdadına Mehmetçik yetişti
Fatura ağır oldu! Başakşehir'de 6 isim yolcu
Yılda 500 ton cevizli sucuk üretiyorlar
Ekrem İmamoğlu’ndan Hüsamettin Cindoruk’u sürpriz ziyaret
Yorumlar 1 yorum