BIST 1.329
DOLAR 7,79
EURO 9,48
ALTIN 462,36
HABER /  DÜNYA

Dağlık Karabağ gerilimi sonrası gözdağı mı? Rusya'dan skandal Türkiye mesajı!

RUSYA Dışişleri Bakanlığı'nın 193 yıl önceki Navarin Deniz Muharebesi anma mesajında "Türk ve Mısır donanmalarını yendik, Yunanistan bağımsız oldu" paylaşımı tepki çekti. Paylaşımın, Rusya ile Türkiye arasındaki Dağlık Karabağ gerilime denk getirilmesi dikkat çekti.

Abone ol

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türk ve Mısır donanmalarının Rus, Britanya ve Fransız donanmalarınca yenildiği ve Yunanistan'ın bağımsızlığına giden yolu açan 193 yıl önceki Navarin Deniz Muharebesi'ni anması Türkiye'ye yönelik gözdağı mesajı olarak yorumlandı.

Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından skandal bir paylaşım yapıldı.

Paylaşımda, "193 yıl önce, Rusya, İngiltere ve Fransa'nın birleşik filosu, Navarin Körfezi'nde Türk-Mısır filosunu yendi. Müttefik filomuzun zaferi, Yunanistan'ın bağımsızlığının ön koşullarından biri haline geldi" denildi.

Türkiye-Rusya satrancı 

Suriye'den Libya'ya kadar uzanan geniş bir bölgede, Türkiye ile Rusya'nın nüfuz mücadelesine sahne olurken, söz konusu çekişme en son Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırmasıyla birlikte Kafkasya'ya da yayılmıştı. 

Lavrov: Türkiye stratejik ortağımız değil

Rusya'nın Dağlık Karabağ sorunu için kurduğu masada Türkiye'ye yer vermemesinin ardından Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, "Rusya hiçbir zaman Türkiye Moskova'nın stratejik ortağıdır demedi, Türkiye bizim partnerimiz" demişti.

Türkiye'ye Rusya vetosu 

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan'ın, Dağlık Karabağ'ın geleceğiyle ilgili yürütülen ateşkes görüşmelerine Türkiye'nin de katılması önerisini reddettiklerini açıklamıştı. 

Moskova'da Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile ortak basın toplantısı düzenleyen Lavrov, Rusya, ABD ve Fransa'nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) himayesi altında çözüm arayışına devam etmesi gerektiğini söylemişti. 

Navarin Deniz Muharebesi nedir? 

Navarin Deniz Muharebesi, Osmanlı ve Mısır donanmalarıyla, birlikte hareket eden Britanyalı, Fransız ve Rus donanmaları arasında, 20 Ekim 1827 tarihinde geçmiş olan bir deniz muharebesidir. Bu muharebe Osmanlı tarihinde Navarin Olayı, Navarin Baskını veya Navarin Faciası adlarıyla da geçer.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Ermenistan Paşinyan'ın kızını konuşuyor! 'Hayallerimiz ve hedeflerimiz başarısız oldu' Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Albayrak: 'Kalkınma Fonu' girişimcilerimizin ve yatırımcılarımızın hizmetine sunuldu
Antalya'da masada bıraktığı çöplerle birlikte cüzdanını unutunca olanlar oldu
Durumu ciddi! Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş beyin kanaması geçirdi
Okul tatilleri 2021 ne zaman yarıyıl tatili hangi ay?
Antalya'da kaldırıma çarpıp tahliye kanalına düşerek öldü
Cuma namazı kaç rekat nasıl kılınır Diyanet kılınışı
Yorumlar 33 yorum