BIST 1.433
DOLAR 7,42
EURO 8,98
ALTIN 438,07
HABER /  POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs aşısını yaptırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından acil kullanım onayı verilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını Ankara Şehir Hastanesinde yaptırdı. Erdoğan, sosyal medya paylaşımında, "Başarıyla devam eden aşı programımız dahilinde şu ana kadar 254 bin sağlık çalışanımız ilk doz aşılarını oldu. Ben de onlara katılarak aşılandım" ifadelerini kullandı.

Abone ol

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından acil kullanım onayının verilmesiyle yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı CoronaVac aşıları Türkiye genelinde sağlık çalışanlarına uygulandı. İlk aşıyı canlı yayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmuş ardından da Bilim Kurulu üyeleri ve bazı doktorlar aşı yaptırmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da koronavirüs aşısı oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Ankara Şehir Hastanesinde CoronaVac aşısının ilk dozunu yaptırdı.

Telegram hesabından da paylaşımda bulunan Erdoğan, "Ben de aşı oldum" ifadelerine yerdi.

"25-30 milyon doz daha Kovid-19 aşısı gelecek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kovid-19 aşısı olduğu Ankara Şehir Hastanesinden ayrılışında gazetecilere açıklamalarda bulundu.  

Ankara Şehir Hastanesinin doktorları, hemşireleri ve personeliyle koronavirüs sürecinde çok büyük bir mücadeleyi sürdürdüklerini dile getiren Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin aşılarını yaptırdığını hatırlattı.

MKYK üyeleriyle aşı yaptırdıklarını söyleyen Erdoğan, "Benim şöyle bir özellikle istirhamım var, o da başta tüm siyasi liderler olmak üzere; bunun yanında tüm milletvekillerimiz olmak üzere, lider kadrolar olmak üzere bu kampanyayı güçlü kılma noktasında onların da belirlenmiş olan aşılama noktalarında bu aşıyı teşvik ederlerse çok çok isabetli olacağına inanıyorum. Tabi burada Bilim Kurulunun belirlediği de bir takvim var, bir süreç var. Bu sürece göre yaş gruplarına varıncaya kadar, bunlar da zaten bu sürecin içerisinde. Şu anda ilk etapta malum gelen aşı miktarı belli ve ardından şimdi yaklaşık bir 25-30 milyon aşı daha doz gelecek ve böylece süratle bunu sürdürelim istiyoruz" diye konuştu. 

Kampanyanın nerelerde ve nasıl sürdürüleceğini Sağlık Bakanlığının belirlediğini ifade eden Erdoğan, bu sürecin dün itibarıyla başladığını ve yoğun bir şekilde devam etiğini dile getirdi. 

Bu süreçte vefat edenlere Allah'tan rahmet, hasta yatanlara şifa dileyen Erdoğan, "Bütün sağlık çalışanlarına bu süreçte ortaya koydukları performans sebebiyle de şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum ve inanıyorum ki bu süreç içerisinde ortaya konan bu gayretin karşılığı ne bizler nezdinde ne de Rabbimin nezdinde karşılıksız kalmayacaktır" ifadesini kullandı.

"256 bin kişi şu ana kadar aşı olmuş" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk günkü aşılamaya ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine, "Demek ki müracaatlar iyi ve hastanelerimizdeki performans da bayağı iyi. Yani bütün doktorlarımız, hemşirelerimiz hakikaten yoğun bir ortaya performans koyuyorlar. Zaten bir aşı için de belirlediğiniz süreç bayağı düşük, bayağı seri oluyor demek ki..." karşılığını verdi. 

Sağlık Bakanı Koca'ya sürece ilişkin, "Kaç dakika?" diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "5 dakika aşı, 15 dakika da bekleme, istirahat, ondan sonra zaten serbest kalıyor, böyle bir sürecin içerisindeyiz. Onun için de bu süreç içerisinde İhsan Hocama da çok çok teşekkür ediyorum, hakikaten çok büyük onun da gayreti oldu, ekibinin çok büyük gayretleri var. Allah kendilerinden razı olsun" şeklinde konuştu. 

"25-30 milyon doz daha aşı gelecek dediniz, hepsi Çin aşısı mı olacak ve bir takvim söz konusu mu?" şeklindeki soru üzerine Erdoğan, "Şu anda bunlar Çin aşısı ama tabi bunun dışında çalışmalar var. Yani Almanya ile olan irtibatlarımız var, bunun yanında bizim kendi çalışmalarımız var. İnşallah bu ürünlerimizi de alıp ki onlar da işte mayıs, o civarlarda filan inşallah devreye girecek. Oradan da ayrıca gayretlerimiz devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.​​​​​​​

İkinci doz aşıyı ne zaman olacağının sorulması üzerine ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 gün sonra karşılığını verdi.
ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe konuk ettiği Kasımpaşa'yı tek kurşunla eledi
Decathlon Kar Montu İle -10 °C Kadar Koruma
Galatasaray'da Fernando Muslera takımla çalışmalara başladı
Fahrettin Koca'dan devletin zirvesine aşı çağrısı
Koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'in Hubei eyaletinde sürecin başına dönüldü
Pfizer aşısı vurulan 23 kişi hayatını kaybetti
Ümit Özdağ'dan Meral Akşener'e çağrı
Erdoğan'a aşı yapan sağlık çalışanı İmamoğlu'na benzetildi
Türkiye'deki corona virüsü vaka ve ölü sayısında son durum (14 Ocak 2021)
Erol Bulut o futbolcu ile yolların ayrılacağını açıkladı
Yorumlar 86 yorum