BIST 9.179
DOLAR 31,14
EURO 33,80
ALTIN 2.032,67
HABER /  GÜNCEL

CHP'den MİT'in davetli listesine tepki: MİT AK Parti'nin değil

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, MİT'in yeni binası Kale'nin açılış töreninde sadece belli isimlerin davet edilmesine “MİT, AK Parti’nin değil, devletin kurumu gibi davranmalıdır” diyerek tepki gösterdi.

Abone ol

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’nın Ankara Etimesgut ilçesinde inşa edilen yeni binası ‘KALE’ dün törenle açıldı. 

"Tüm partilere davetiye gönderildi mi?"

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, MİT’in yeni binasının açılış töreninde AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in bulunmasına tepki göstererek, şunları kaydetti: MİT, AK Parti’nin değil, parti devletinin değil, devletin kurumu olmalı, öyle pozisyon almalıdır. Ama görüyoruz ki tersi bir süreç işliyor. MİT binasının açılışı için tüm partilere davetiye gönderildi mi? Gönderilmediyse AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in o törende ne işi var?

"MİT'in tarafsızlığına zarar verdi"

MİT’in herkese eşit mesafede, siyasetten ve günlük politikadan uzak olması gerektiğini belirten Altay, “Tam tersi bir yaklaşımla, bir siyasi partinin her tür düzeydeki yöneticileri, eski vekilleri, eski bakanlarıyla en önemli gününde böyle bir görüntü vermesi, tarafsızlığına ve milliliğine büyük zarar vermiştir” açıklamasını yaptı.

"Parti devletinin bir kurumu niteliği..." 

MİT Başkanı Hakan Fidan’ın 2015 milletvekili genel seçimlerinde istifa ederek AK Parti’den milletvekili adayı olduğunu hatırlatan Altay’ın, şu eleştiride bulundu:

MİT’in başındaki Hakan Fidan’ın 2015 milletvekili genel seçimlerinde istifa ederek, AK Parti’den milletvekili adaylığı için başvurması, dönemin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Sır küpüm. Olumlu bakmıyorum’ sözleri üzerine tekrar geri dönmesi, kurumla ilgili ciddi bir güven erozyonuna neden olmuştur. Sonrasında yaşananlar da göstermiştir ki, MİT, bir kişiye ve bir partiye hizmeti öncelemiş, parti devletinin bir kurumu niteliğine bürünmüştür. Dün verilen fotoğraf da bu tabloyu tescilleyen örneklerden biri olarak kayıtlara geçmiştir. Yalnızca AK Parti’nin bakanları, milletvekilleri, eski bakanlarıyla yapılan bir tören, parti devleti inşa sürecinde yeni bir fütursuzluktan öte bir şey değildir.

"Kurum kültürlerini yok ediyor"

Törenin ev sahibine ve Cumhurbaşkanı’na sormak gerekir. Adında milli olan kurumun törenine, milletin temsilcisi olan TBMM’de yer alan siyasi partilere bir davet gitmiş midir? Gitmediyse AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in törende ne işi vardır? Tek adam yönetimi, ne yazık ki ülkenin tüm kurumlarını tahrip ediyor, kurum kültürlerini yok ediyor. Eğitimden sağlığa, adaletten dış politikaya tüm alanlarda yaşanan çöküş ve çürümenin de kaynağı işte bu tek adam zihniyetinin devletin kurumsal yapısındaki tahribatıdır.

"Devletin kurumu gibi davranmalıdır"

Barış Pınarı Harekâtı Koordinasyon Toplantısı’nın parti yöneticileriyle gerçekleştirilmesi, daha 3-4 gün önce İstanbul’daki ‘Güvenlik Zirvesi’nde yine parti sözcüsünün bulundurulması, MİT’in açılış töreni AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın, devleti ‘AK Parti devleti’ yapma çabasının örnekleri değilse nedir? Türkiye Cumhuriyeti, kurumları ve kurallarıyla güçlü bir devlet olarak yoluna devam edebilecektir. Herkesin bunun farkına varması ve bu bilinçle hareket etmesi gerekmektedir. Sayın Erdoğan’ın da MİT Başkanı’nın da öncelikli görevi, kurumlarının saygınlığını ve güvenilirliğine gölge düşürmemektir. MİT, AK Parti’nin değil, devletin kurumu gibi davranmalıdır.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Kar ve tipi yolları kapattı! Yarın meteoroloji 21 ile yoğun kar alarmı verdi
Foto Galeri Kar ve tipi yolları kapattı! Yarın meteoroloji 21 ile yoğun kar alarmı verdi Galeriye Gözat