BIST 1.443
DOLAR 8,56
EURO 10,38
ALTIN 510,59
HABER /  GÜNCEL

BM'den korona uyarısı! Akıl sağlığımız da tehlikede

Yeni tip koronavirüs nedeniyle yakınlarını ve işini kaybetme, karantina ve hareket kısıtlılığı ile gelecek endişesinin, akıl sağlığını etkileyebileceği belirtildi. Hükümetlere akıl sağlığı hizmetlerini artırma çağrısı yapıldı.

Abone ol

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) insan sağlığını sadece fiziksel değil, psikolojik olarak da etkilediğini belirterek, hükümetlere salgınla mücadelede akıl sağlığı hizmetlerini artırmaları ve finanse etmeleri çağrısında bulundu.Guterres, yayımladığı video mesajında, yakınlarını ve işini kaybetme, karantina ve hareket kısıtlılığı ile gelecek endişesi gibi nedenlerin akıl sağlığını etkileyebileceğine dikkati çekti.

Kovid-19 salgınının stresi artırdığını ve özellikle ön saflardaki sağlık çalışanları, yaşlılar, sağlık problemleri olanlar, kriz ve savaş bölgelerinde yaşayanları daha fazla etkilediğini kaydeden Guterres, salgın kontrol altına alınsa dahi acı, endişe ve depresyonun bireyleri ve toplumları etkilemeye devam edeceğini söyledi.

Akıl sağlığı hizmetleri artırılmalı
"Hükümetlere salgınla mücadelede akıl sağlığı hizmetlerini artırma ve finanse etme" çağrısında bulunan Guterres, akıl sağlığı hizmetlerine daha fazla yatırım yapılması ve evresel sağlık sigortası kapsamına alınması gerektiğini vurguladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Sudan Sağlık Bakanı görevden alındı!
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Dolarda kademeli düşüş devam ediyor! İşte dolarda son durum
Erdoğan talimatı verdi! İş Bankası'nın Hazine'ye devri işini 10 günde bitirin
Ramazan Bayramı'nda 4 gün sokağa çıkma yasağı! Covid-19'da hedef V Modeli
Uzmanı uyardı! Çöl tozları geliyor yeni bir salgın hastalık başlayabilir
BB Erzurumspor'da 4'ü futbolcu 11 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı
Beşiktaş, Alanyasporlu Fabrice N'Sakala'yı renklerine bağladı
Giresunspor'da kulüp doktorunun corona virüsü testi pozitif çıktı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kamu çalışanlarına 18 Mayıs'ta idari izin kararı
Yorumlar