BIST 8.039
DOLAR 27,14
EURO 28,93
ALTIN 1.680,29
HABER /  SAĞLIK

Bilim Kurulu üyesi uyardı! Aşıdan öleni duydunuz mu? Yoksa işimiz zor

Demirören Haber Ajansı
Demirören Haber Ajansı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, dünyanın başına bela olan Covid-19'u öldürecek tek silahın 'aşı olduğunu' vurguladı. Aşı karşıtlarına 'aşıdan ölen birisini duydunuz mu?' sorusunu soran Özlü, dünyada her gün covid-19 nedeniyle 15 bin kişinin öldüğünü söyledi.

Abone ol

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yaza kadar tedbirlerin uygulanmasıyla ve aşılamayla kontrolün sağlanacağını söyleyen Prof. Dr. Özlü, “Hızlı bir şekilde aşılamaya geçebilirsek, tedbirlere, kısıtlamalara ve tavsiyelere uyarsak; yani toplumun yüzde 60-70’ ini aşılayabilirsek inşallah yaza kadar bir mesafe alabiliriz. Kontrolü sağlayabiliriz. Yoksa işimiz zor." dedi.

"Koşullara uymazsak süreç daha da uzar"                                                                 Sözlerine devam eden Tevfik Özlü, "Sanıyorum ki yaza kadar tedbirlerin uygulanmasıyla ve aşılamayla bir kontrol sağlanabilir. Güzel bir rahatlama elde edebiliriz, diye düşünüyorum. Ama koşullara uymazsak o zaman süreç daha da uzar” diye konuştu.

Başka silah yok!                                                                                                                    Aşının risklerinin olduğunu fakat normal hastalığa göre çok düşük olduğunu belirten Prof. Dr. Özlü, “Aşıyla ilgili soru işaretleri olabilir. Ama aşıdan başka bir çözüm yok. Bu pandemiyi durduracak aşıdan başka bir silah yok. Bir yıldır virüsten kaçıyoruz. Evlerimizdeyiz fakat durduramıyoruz. Virüs yayılıyor, durduramıyoruz." diyerek çarpıcı ifadelerine ekleme yaptı.

"Bu yangın her tarafı sardı"                                                                                  Ölümlerle ilgili konuşan Özlü, "Her gün 250 vatandaşımız ölüyor. Birilerinin annesi, babası, kardeşi, eşi çocuğu ölüyor. Yarın bunların arasında siz ya da ben de olabilirim. Bunun garantisi yok. Bu süreç böyle devam ederken, bu yangın her tarafı sarmış iken aşıdan başka bir çıkış yolu da yok. Onun için aşı yaptıracağız." ifadelerini belirtti.

Aşı karşıtlarına seslendi                                                                                        Aşıda tereddüt yaşayanlara seslenen Özlü, "Tereddüttü olanlar düşünüp tartacaklar. Ama zamanla tereddütleri azalacak. Biz sağlıkçılar olarak hemen yaptıracağız. Siz de etrafınızda aşı yaptıranları göreceksiniz. Bir sorun yaşamadıklarını görünce; aşı yaptırma konusunda talep artacaktır. Keşke daha çok kişi aşılansa ve daha hızlı aşılanma yapılabilse bir an önce bu salgın bitse" diye konuştu. 

Aşılardaki risk                                                                                                                       Çok bunaldıklarını ve yorulduklarını anlatan Özlü, "Bir yıldır herkes evinde mahsur kaldı. İnsanlar, işine gidemiyor. Ekonomik açıdan da sıkıntıya girdiler. İnsanların psikolojileri bozuldu. Kimse eşiyle dostuyla bir araya gelemiyor. Aşı olup normal hayatımıza devam etmek istiyoruz. Aşının tabi ki riskleri var; ama normal hastalığa göre çok düşük." ifadesini kullandı.

Aşıdan ölen birisini duydunuz mu?                                                                              Tevfik özlü son olarak, "Bu güne kadar dünyada milyonlarca aşı yapıldı. Şu anda dünyada aşı yapılıyor. Kaç gündür Amerika’da, İngiltere’de Avrupa Birliği ülkelerinde aşı yapılıyor. Bizde de şu anda deneme amaçlı yapılıyor. Şu ana kadar aşıdan ölen birisini duydunuz mu? Ama kovidden her gün dünyada 15 bin kişi ölüyor. Onun için aşıyla oluşan risk, çok düşük. Ancak hastalıktan dolayı risk çok büyük" sözlerine yer verdi.