BIST 1.439
DOLAR 8,32
EURO 10,09
ALTIN 490,18
HABER /  SAĞLIK

Bilim insanlarından yaşlılara Covid-19 uyarısı: Çok dikkat edin

Danimarka'da yapılan bir araştırma corona virüsünü yenen kişilerin tekrar hastalanma oranını inceledi. Uzmanlar 65 yaşın üzerindekilerin tekrar Covid-19'a yakalanma ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu verilerle ortaya koydu.

Abone ol

Dünya çapında 121 milyondan fazla insana bulaşan corona virüsü salgınıyla ilgili çarpıcı bir araştırma Danimarka’da yapıldı. Danimarka’daki Statens Serum Institut’te gerçekleştirilen araştırmada bilim insanları corona virüsü bulaştıktan sonra iyileşen kişilerin hastalığa karşı bağışıklığını ve ne kadar süre bedenin koruma sağladığını inceledi. Uzmanlar, özellikle 65 yaşın üzerindeki kişilerin ikinci kez corona virüsüne maruz kalmasının ise gençlere göre çok daha yüksek olduğunu açıkladı.

Dünyanın önde gelen hakemli tıp dergilerinden Lancet’te yayınlanan araştırmada, corona virüsünü yenmeyi başaran 65 yaşın altındaki insanların en az 6 ay boyunca yüzde 80 oranında bağışıklık sağladığı belirlendi. Fakat uzmanlara göre 65 yaşın üzerindekilerde bu koruma oranı yüzde 47 seviyelerinde.

Gençlerde düşük, yaşlılarda yüksek
Araştırmayı yürüten Dr. Steen Ethelberg, “Araştırmamız, genç ve kronik rahatsızlığı olmayanlarda ikinci kez Covid-19’a yakalanma ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor fakat yaşlılara tekrar Covid-19 bulaşma ihtimali oldukça yüksek” dedi.

2020 yılı içerisinde 4 milyondan fazla insanın corona virüsü testi yaptırdığı ülkede bilim insanları, salgının ilk dalgası olan Mart-Mayıs aylarında test olanlarla ikinci dalgası olan Eylül-Aralık aylarında corona virüsü testi olanların sonuçlarını inceleyerek bir analiz çıkardı. Araştırmayı yürüten Dr. Ethelberg, “Bu araştırma salgın süresince yaşlılara ne kadar önem verilmesi gerektiğini gözler önüne seriyor. Ağır semptomu yaşayanlar ve yaşamını yitirenler ağırlıklı olarak 65 yaş üzeri grupta yer alıyor” dedi.

Uzmanlar, corona virüsünü yenmeyi başarmış olan yaşlılara da bir an önce aşı yapılması gerektiğini savundu.

ÖNCEKİ HABERLER
Bursa'da köylüler dedelerinden kalan 300 yıllık bayrağa gözleri gibi bakıyor
Akaryakıtta tavan fiyatta hesaplama formülü! EPDK yayımladı
Mersin'den MHP kurultayına gidiyordu! Eski Başkan Şevket Can kaza yaptı
Gelecek Partisi Bodrum ilçe teşkilatında toplu istifa
Kabil'de devlet memurlarını taşıyan minibüse bombalı saldırı! 4 kişi öldü
Malatya'da dernekten silah sesleri yükseldi: 1 ölü 2 yaralı
Sakarya'da yolda bu yazıyı gören şaştı kaldı! Kimse inanamadı
Pandemi dönemi acil servislere şiddet nedeniyle gelen vakalar 2 kat arttı
Fener Rum Patrikhanesi'nde temizlik operasyonu! 2 numara görevden alındı
ABD'de 8 kişinin öldüğü saldırının nedeni: Irksal değil cinsel tutkular
Yorumlar 1 yorum