BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  EKONOMİ

Berat Albayrak koronavirüse karşı ekonomide yol haritasını açıkladı

Koronavirüsün dünya ülkelerine yayılması bir çok ülkenin ekonomisini vurdu. Türkiye'nin buna karşı nasıl bir önlem alacağı merak ediliyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yol haritasını açıkladı.

Abone ol

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüse karşı alınan tedbirlere yönelik açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgınına ilişkin etkilere karşı hazırlıklı olunduğunu açıklayan Albayrak: "Koronavirüs ile olduğu gibi ekonomik etkileriyle mücadelede de sorun küresel, mücadele ulusaldır" dedi. Albayrak, "Milletimiz şunu çok iyi bilsin ki, atılacak adımlar Türkiye ekonomisi için olduğu kadar Türkiye ekonomisinin geleceği ve hedefleri için de bir koruma kalkanı olacaktır." dedi.

Salgından olumsuz etkilenen sektörlere destek

Üretim ve istihdamın sekteye uğramaması için iş gücü piyasasının korunmasının birinci öncelik olduğunu belirten Bakan Albayrak "Piyasaların likiditeye erişiminde en ufak aksaklık olmayacak şekilde önlemler alınmış ve alınacaktır." dedi. Salgından olumsuz etkilenen sektörlere destek ve önlem uygulanacak.Bakan Albayrak, atılacak adımların bu hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını belirtti.Bakan Albayrak'ın tweetleri şöyle:

Sorun küresel mücadele ulusaldır

Koronavirüs salgınının ekonomimize etkilerine karşı hazırlıklı hale gelmeyi öncelikli gündemimiz olarak belirlemiştik. Tüm kurumlarımız dünyada alınan önlemleri, ortaya konulan öngörüleri analiz etti. Olası senaryolara karşı kendi alanlarına ilişkin yol haritalarını hazırladı. Koronavirüs ile mücadelede olduğu gibi ekonomik etkileri ile mücadelede de Sorun küresel, mücadele ulusaldır. Bu kapsamda, TOBB, TİM, DEİK, TESK, TÜSİAD, MÜSİAD, başta olmak üzere birçok STK’dan ve sektör temsilcilerinden sürece ilişkin değerlendirmeleri ve taleplerini aldık.

Her zamankinden daha fazla hazır ve tedbirliyiz

Ülkemiz, böyle süreçleri çok rahat bir şekilde atlatmanın güvencesi konumunda olan; güçlü üretim altyapısına, düşük borçluluğa, kaliteli ve yetişmiş insan gücüne, ayrıca dinamik bir iç pazara sahiptir. Olası bir küresel türbülansa her zamankinden daha fazla hazır ve tedbirlidir. Milletimiz şunu çok iyi bilsin ki, atılacak adımlar Türkiye ekonomisi için olduğu kadar Türkiye ekonomisinin geleceği ve hedefleri için de bir koruma kalkanı olacaktır.

Tüm sektörleri kapsayacak bir dizi destek ve önlem uygulanacak

Üretim ve istihdamın sekteye uğramaması, iş gücü piyasamızın korunması süreçte birinci önceliğimizdir.Piyasaların likiditeye erişiminde en ufak aksaklık olmayacak şekilde önlemler alınmış ve alınacaktır.En fazla etkilenen sektörler öncelikli olmak üzere tüm sektörleri kapsayacak bir dizi destek ve önlem uygulanacaktır.

Cumhurbaşkanımız tarafından bu hafta açıklanacak

Atılacak adımlar Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından bu hafta açıklanacaktır. Ayrıca kurumlarımız da gerekli adımları hafta boyunca atacaktır.Bu tedbirler dinamik tedbirlerdir. Süreçler yakından takip edilecek ve gerekli noktada yeni tedbirler hızla uygulamaya sokulacaktır.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Canan Kaftancıoğlu'nun koronavirüs aymazlığı çıldırttı! Özür diledi
Foto Galeri Canan Kaftancıoğlu'nun koronavirüs aymazlığı çıldırttı! Özür diledi Galeriye Gözat