BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
GÜNCEL

Bakan Adil Karaismailoğlu Türk gemisine müdahaleyi kınadı: Bu kabul edilemez bir gerekçedir

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk gemisinde Akdeniz’de arama yapılmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi

Karaismailoğlu, “Sadece rotasından dolayı bir gemiyi şüpheli ilan edemezsiniz. Aksi takdirde dünyadaki tüm gemileri şüpheli ilan edecek bir gerekçe ortaya koymak mümkündür. Deniz ticaretinin sürdürülebilirliğine karşı ciddi bir tehdit olan bu adım karşısında ülkemizin ilgili tüm kurumları eşgüdüm içerisinde gerekli tepkileri vermektedir” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Avrupa Birliği İrini Operasyon Merkezi’nin talimatı ile Türk Bayraklı bir ticaret gemisine yapılan müdahaleyi kınayarak hukuki olmadığını söyledi.

“Rotasından dolayı bir ülkenin bayrağını taşıyan gemiyi şüpheli ilan edemezsiniz”
Bakan Karaismailoğlu, Avrupa Birliği İrini Operasyon Merkezi’nin talimatı ile bir savaş gemisi tarafından 22 Kasım Pazar günü uluslararası sularda seyir halinde olan Türk Bayraklı bir ticaret gemisine yapılan müdahaleyi sert bir dille kınadı. Karaismailoğlu, “Bu müdahale iyi niyetli devletimizin iznini almaya çalışarak değil bayrak devleti olarak Türkiye'nin rızası olmaksızın uluslararası hukuka aykırı olarak yapılmıştır. Sadece rotasından dolayı Türkiye’nin saygın denizcilik firmalarından birine ait olan ve uluslararası denizcilik örgütü konsey üyesi bir ülkenin bayrağını taşıyan bu gemiyi şüpheli ilan edemezsiniz. Aksi takdirde dünyadaki tüm gemileri şüpheli ilan edecek bir gerekçe ortaya koymak mümkündür” diyerek, sert tepki gösterdi. 


“ Uluslararası hukukta bir gemiye müdahalede bulunabilmesi için şartların bellidir”
Uluslararası hukukta bir gemiye müdahalede bulunabilmesi için şartların belli olduğunu anımsatan Bakan Karaismailoğlu, “Şu ana kadar şüpheyi ortaya koyan Somut bir delil sunulamadığı gibi Avrupa Birliği tarafından yapılan açıklamalarda geminin rotasının şüphe sebebi olduğu ifade edilmiştir. Bu kabul edilemez bir gerekçedir” dedi. 

“Deniz ticaretinin sürdürülebilirliğine karşı ciddi bir tehdittir”
Ticaret gemilerinin seyrü sefer serbestliğinin hiçe sayıldığını anımsatan Bakan Karaismailoğlu, “Bu müdahale yalnızca deniz ticaretini sekteye uğratacak bir hareket olmamıştır. Gemi adamlarımıza suçlu gibi davranarak bir odaya toplamışlar ve uluslararası hukuka uygun olmayan tarza fiziki müdahaleye maruz kalmışlardır. Deniz ticaretinin sürdürülebilirliğine karşı ciddi bir tehdit olan bu adım karşısında ülkemizin ilgili tüm kurumları eşgüdüm içerisinde gerekli tepkileri vermektedir” dedi. Karaismailoğlu,  ilerleyen süreçte de bu hukuksuzluğu her platformda anlatmaya devam edeceklerini ve önleyici tedbirleri hayata geçireceklerini söyledi.

“Gemi adamlarına yönelik bu müdahaleyi kabul etmemiz mümkün değildir”
Bakan Karaismailoğlu, ayrıca pandemi sürecinde vefakâr şekilde hizmet veren, çalışma süreleri dolmasına rağmen gemilerde aylarca çalışmaya devam etmek zorunda kalan, hayatın her alanındaki ürünlerin tedarik zincirinde yer alan gemi adamlarının sorunlarının çözülmesine yönelik uluslararası alanda sayısız çağrının yapıldığı bugünlerde, gemi adamlarına yönelik bu müdahaleyi kabul etmelerinin de asla mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

Sitene Ekle
ÖNCEKİ VİDEOLAR
HDP’liler ile evlat nöbeti tutan aileler arasında gerginlik: Hoşt senin sülalendir
Kadıköy’de eğlence mekanına gece baskını! 103 kişiye 324 bin lira cezai işlem uyguladı
Fransa’da protestocular Merkez Bankasını ateşe verdi
CHP'li Ali Mahir Başarır 'devletin ordusu Katar'a satıldı' dedi kıyamet koptu
Evde ravioli nasıl yapılır?
Mucize Doktor'un Açelya'sı Hayal Köseoğlu direk dansıyla ortalığı salladı
Bornova'da koronavirüsü yenen midyeciye saldırı
Öykü Çelik: 'K.çına kadar mini etek giymiş kızla...'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT World Forum 2020’de
Ermenistan işgalinden kurtarılan Kelbecer'e Azerbaycan bayrağı dikildi
Yorumlar