BIST 7.979
DOLAR 28,91
EURO 31,22
ALTIN 1.885,27
HABER /  GÜNCEL

Ayşenur Arslan'a 'terör' sorgusu! Gözaltına alındı bir saat ifade verip serbest kaldı

Halt TV canlı yayınında Ankara saldırganları için kullandığı skandal ifadeler sonrası hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Ayşenur Arslan, az önce evinde TEM polislerince gözaltına alındı. Arslan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınmak üzere Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. 1 saat ifade veren Arslan, "cümlelerim maksadını aştı" dediği ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Abone ol

Halk TV'nin skandallar kraliçesi Ayşenur Arslan, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin yeni bir skandala imza attı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) skandal terör sözleri nedeniyle Halk TV ve Ayşenur Arslan hakkında inceleme başlattı. Savcılık 'terör' soruşturması açarken, Halk TV Ayşenur Arslan'ın programını yayından kaldırdı. 

Evine TEM polisleri gitti

Tüm bunların ardından sıcak bir gelişme daha yaşandı. Arslan, savcılık talimatıyla gözaltına alındı. Halk TV muhabiri Seyhan Avşar, gazeteci Ayşenur Arslan’ın kapısına polislerin geldiğini ve gözaltına aldıklarını duyurdu. Avşar, Twitter’dan şunları yazdı: “TEM polisleri Ayşenur Arslan’ın kapısında. Ayşenur abla gözaltına alınıyor. Çağlayan’a götürülecek…”

Savcılık Arslan'ı serbest bıraktı!

Soruşturma kapsamında ifadesine başvurulmasına karar verilen Arslan, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin nezaretinde mevcutlu olarak Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. 

Arslan'ın Çağlayan Adliyesi'ndeki ifade verme işlemi yaklaşık bir saat sürdü. Savcılık, Ayşenur Arslan'ın serbest kalmasına karar verdi.

Cafer Mahiroğlu, adliyede Ayşenur Arslan'ın oğlu ile birlikte..

İfadesi çıktı: Cümlelerim maksadını aştı

Ayşenur Arslan'ın adliyede verdiği ifadesi de ortaya çıktı. Deneyimli gazeteci Ayşenur Aslan savcılık sorgusunda 2012’den bu yana ‘Medya Mahallesi’ isimli programın moderatörlüğünü Halk TV’de yaptığını hatırlatarak, soruşturmaya konu sözlerinin yanlış anlaşıldığını vurguladı.

Aslan, ifadesinin devamında “Cümlelerim gelinen noktada her ne kadar maksadını aşmış olsa da, kast ettiğim ve işaret etmek istediğim nokta şu idi; görevine yeni başlayan İçişleri Bakanı’nın son zamanlarda koordinesinde üst üste gerçekleştirilen ve suç örgütlerine ağır darbeler vuran operasyonlar sonrasında, kendisine yönelik mesaj olabilir bende hasıl oldu” dedi.

Bakanlığa mesaj verildiğini düşündüm

Gazeteci Aslan, ifadesinin devamında “Zira, son zamanlarda uyuşturucu tacirlerine ve çıkar amaçlı suç örgütlerine gerçekleştirilen çok sayıda operasyon oldu. Eylemin gerçekleştirilme biçimini düşünerek, acaba bir takım suç odakları, benzetme yaparak, ‘emniyet teşkilatına ve İçişleri Bakanlığına, sindirme maksatlı mesaj veriyor olabilir’ diye düşündüm” ifadelerini kullandı.

Yapılan eylemi lanetliyorum

İfadesinin devamında “Ne programda ne şu anda ifadem esnasında terörü güzelleyici, ya da meşru gösterici bir ibare kullanmam söz konusu olamaz” diye konuştu. Aslan devamında şunları kaydetti: “Meydana gelen eylemi, programda olduğu gibi burada da lanetliyorum. Yukarıda söz ettiğim gibi, güvenlik bürokrasisinin son zamanlarda başarılı şekilde sürdürdüğü politikasına yönelik bir takım güçlerin, terör örgütü kılığına bürünerek mesaj vermiş olabileceği ihtimalini sorgulamak istedim. Tekrar etmem gerekirse, terör örgütü olarak nitelendirdiğim PKK dahil hiçbir terör örgütünün propagandasını yapmam mümkün değildir.”

Halk Tv patronu: Yollarımızı ayırmadık

Ayşenur Arslan'a destek için Çağlayan Adliyesi'ne giden Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, "Ayşenur ablayla birlikte ortak bir karar aldık. Bu Ayşenur ablayla yolları ayırdığımız anlamına gelmiyor" dedi. Halk TV Haber Yayın Yönetmeni Bengü Şap da "Ayşenur Aslan'ın linç edildiğini görüyoruz. Bu olay üzerinden medya yine dizayn edilmeye çalışılıyor. Ortak bir karar alındı ve Medya Mahallesi sonlandırıldı" ifadelerini kullandı.

Arslan: Yanlış anlaşıldığım için üzgünüm

Gazeteci İsmail Küçükkaya, Halk TV’deki “Yeni Bir Sabah” programında Ayşenur Arslan’ın konuya ilişkin kendilerine gönderdiği mesajı paylaştı. Küçükkaya’nın aktardığına göre Ayşenur Arslan, şunları kaydetti: “Çok üzgünüm yanlış anlaşıldım, yanlış anlaşıldığım için üzgünüm, teröre sonuna kadar yanlış olduğumu, meslek hayatım boyunca hep terörün hep karşısında olduğum bilinir. Adımın terörle ve teröristle anılmasının büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum ve bu nedenle çok üzgünüm. Terör eylemiyle ilgili gündemde olan soru işaretlerini tekrarlamaktan ibaret benim yaptığım. Beni tanıyan hiç kimse benim teröre ve teröristlere destek olmayacağımı bilir. Beni tanıyan ve birlikte çalıştığım bütün gazeteciler meslek hayatım boyunca terörün karşısında bir adım geri atmadığımın tanığıdır.”

Ayşenur Arslan ne demişti?

Halk TV sunucusu Ayşenur Arslan, terör örgütü PKK’nın Ankara’daki saldırısına ilişkin "Kendini patlattığı söylenen kişi, belki de üzerinde patlayıcı olduğunu bilmiyordu. Çünkü o kadar manasız ki gelip hiç bir şey yapamadan... Hiçbir şey yapamadan ölünmez.." ifadelerini kullandı.