BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  GÜNCEL

Ayasofya cami oldu! Cumhurbaşkanı Erdoğan kararı imzaladı: Cami artık Diyanetin...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'yı cami olarak ibadete açan kararnameyi imzaladı. Ayasofya Camisi'nin yönetimi Diyanet'e devredildi... Erdoğan, "Hayırlı olsun" dedi...

Abone ol

Danıştay, Ayasofya'nın statüsünün müze olarak değiştirildiği Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Kararın ardından, Ayasofya Camisi'nin, yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Erdoğan, "Hayırlı olsun" dedi...

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan davaya ilişkin kararını açıkladı. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

İşte Danıştay'ın iptal etme gerekçesi

Danıştay'ın Ayasofya kararının gerekçesinde, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak kullanılması için toplumun hizmetine sunulduğu, tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli bulunduğu, kullanım amacının değiştirilemeyeceği belirtildi.

Caption

Cumhurbaşkanı Erdoğan kararnameyi imzaladı: Hayırlı Olsun

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter'dan yaptığı açıklamada Ayasofya kararına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı'nı paylaştı ve "Hayırlı Olsun" dedi. Erdoğan, 'Ayasofya Camii'nin yönetiminin Diyanet'e devredildiğini' duyurdu.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop: Hayalimizdi

 TBMM Başkanı Mustafa Şentop, kararın ardından yaptığı açıklamada,  "Camiyi müzeye çevrilen karar iptal edildiği için cami vasfına dönmüş oldu. Bu kararla birlikte Ayasofya aslında ibadete açılmış oldu. Cumhurbaşkanımızın kararnamesi ile kararın uygulanma usulüne dair bir idari işlem. Ayasofya'nın cami olarak yönetimi de Diyanet İşleri Başkanlığı'na verilmiş oluyor. Bizim gibi birçok kuşağın hayallerinde cami olarak açılması yer almıştı. 'Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın' bizim gençliğimizin, bizden önceki kuşağın gençliğinin en önemli sloganlarından biriydi."  dedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Danıştay'ın Ayasofya kararı! Siyasiler, gazeteciler ve sanatçılar bakın neler söyledi Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan’ın Ayasofya konuşmasında 3 önemli mesaj!
Kahramanmaraş'ta aranan 78 kişi yakalandı
Süper Lig'den 3 kulüp PFDK'ye sevk edildi
“1000 Şehidimiz Adına 1000 Su Kuyusu” projesi start aldı
DSÖ, Çin'de Covit-19'un kaynağını araştıracak
Muş'ta terör teröristlere bir darbe daha
Galatasaray başantrenör Efe Güven ile nikah tazeledi
Bu hafta borsa kaybettirdi altın ve döviz kazandırdı
New York'ta ilk kez Müslüman bir polis bölge amirliğine atandı
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan Ayasofya paylaşım
Yorumlar 70 yorum