BIST 1.393
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  DÜNYA

Ateşkes anlaşması sonrası Rusya'dan ilk açıklama! Erdoğan-Putin zirvesi

İDLİB krizinin çözüme kavuşturulması için Türkiye ve Rusya'nın ateşkes imzalaması sonrası Rusya cephesinde ilk açıklama geldi. Açıklamada ateşkesin gözlemlendiği ve bölgede durumun sakin olduğu belirtildi.

Abone ol

İdlib'de Esed rejiminin saldırıları sonrası askerlerimizin şehit olması sonucu gerilen Türkiye-Rusya ilişkileri sonucunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin Moskova'da bir araya geldi. Bölgedeki gerginliği dindirmek için yaklaşık 6 saat süren zirveden 'ateşkes' kararı çıktı.

12:00 itibarıyla yürürlüğe giren ateşkesin ardından Rusya cephesinden ilk açıklama geldi.

Reuters'ın RIA'dan aktardığı habere göre Rus askeri kaynakları ateşkesin yakından gözlemlendiğini ve bölgede durumun sakin olduğunu duyurdu. Sahadaki durumun sakin olduğunu belirten Rus askeri kaynaklar, çatışma alanlarında silahların sustuğunu bildirdi.

Ateşkes anlaşmasının maddeleri

Erdoğan ve Putin açıklamalarının ardından iki ülkenin Dışişleri Bakanları tarafından okunan mutabakat metnine göre Türkiye ve Rusya, Suriye Arap Cumhuriyeti'ndeki ateşkes rejiminin uygulanmasının garantörleri olarak, Suriye'de Gerginliği Azaltma Bölgeleri Oluşturulmasına İlişkin 4 Mayıs 2017 tarihli Muhtıra ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrarlaştırılmasına İlişkin 17 Eylül 2018 tarihli Muhtıra'yı hatırda tutarak, Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne olan kuvvetli taahhütlerini yineledi.

Mutabakatta yer alan maddeler şöyle:

1- İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 tarihinde saat 00:01'den itibaren durdurulacaktır.

2- M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecektir. Güvenli koridorun işleyişine dair ayrıntılı esas ve usuller, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanlıkları arasında 7 gün içinde kararlaştırılacaktır.

3- Türk-Rus ortak devriyeleri, 15 Mart 2020 tarihinde M4 karayolunun Trumba'dan (Serakib'in 2 km batısı) Ain-Al-Havr'a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Meteoroloji'den birçok şehre uyarı yapıldı! Dikkat çamur yağacak Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Afganistan'da siyasetçilere bombalı saldırı 27 kişi öldü
Murat Aygen'in eşi Nihan Aslı Aygen kimdir kaç yaşında?
Kadın Emeği Raporu: Kadınların yüzde 41.3'ü kayıt dışı çalışıyor
Fenerbahçe Skrtel pişmanlığı yaşıyor
Philadelphia, Sacramento deplasmanında galip
Murat Aygen kaç yaşında Mucize Doktor Tanju kimdir?
Irkçı Yunanlar sınıra indi rezil görüntüler
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Sınırda nöbet tutan asker ibadet etmiş sayılıyor
Emre Belözoğlu: Kulübüde değil sahada olmak istiyorum
Koronovirüs sebebiyle Dışişleri Bakanlığı'ndan son dakika ertelemesi
Yorumlar 21 yorum