BIST 1.393
DOLAR 8,18
EURO 9,74
ALTIN 458,03
HABER /  SAĞLIK

Aspirin kullanırken dikkat! Bilinçsiz kullanımı ölüme kadar götürebilir

Demirören Haber Ajansı

ABD'de bilim insanlarının koronavirüs ölüm oranlarını azalttığını ortaya koyduğu Aspirin ilacına talep arttı. Aspirin'in bilinçsiz kullanılmasının tehlikeli olduğuna dikkat çeken kalp doktoru, 'Doktor kontrolü olmaksızın kullanılan bu ilaç, özellikle yaşlı hastalarda kanamalara neden olup onları ölüme kadar götürebilir' dedi.

Abone ol

Maryland Tıp Fakültesi'ndeki ABD'li bilim insanları Aspirin kullanan koronavirüs hastalarının ölüm riskinin, almayanlara göre yüzde 50 daha az olduğunu ortaya koymuştu. Vatandaş da Aspirin kullanımına yöneldi. Bulgaristan'da koronavirüs vakalarının son günlerde artış göstermesiyle birlikte Edirne'ye gelen Bulgarlar, eczanelere akın edip aspirin almaya başladı.

Doktor kontrolü dışında kullanılan Aspirin’in tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini belirten Medicana Çamlıca Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Yalçın, önemli uyarılarda bulundu.

"Tansiyonun yükselmesine ve kalp hızının artmasına neden oluyor"

Gribal enfeksiyonların kış aylarında artış gösterdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Murat Yalçın, “Grip ve benzeri enfeksiyonlar kronik kalp hastalığı olan kişilerde bir risk oluşturuyor. Bu hastalıklar sıvı kayıpları ve kalp damarlarındaki darlığı etkileyerek kalp krizlerini tetikliyor. Zaten kişi kronik kalp hastasıysa ve enfeksiyonu varsa mutlaka bir kardiyoloji uzmanıyla görüşmesi gerekiyor. Kendi kendinize alacağınız ilaçlar da bazen kalp krizine neden olabilir. İlaçların içerisindeki etken maddeleri, özellikle soğuk algınlığı ilaçları hem tansiyonun yükselmesine hem kalp hızının artmasına neden oluyor. Bu da kronik kalp hastalığı olan kişilerde stabil giden durumu bozarak kalp krizlerine yol açabiliyor” uyarısında bulundu.

"Kişi doktor kontrolü olmaksızın Aspirin kullanırsa..."

Aspirin’in kalp hastalarında çok yaygın kullanılan kan sulandırıcı bir ilaç olduğunu ifade eden Doç. Dr. Yalçın, “İlacın bu kadar yaygın kullanılabiliyor olması önemsiz bir ilaç olduğu anlamına gelmiyor. O yüzden çok dikkat edilmesi gereken bir konu. Etkili bir ilaçtır ve kan sulandırıcı etki oluşturmaktadır. Aspirin’in koronavirüsten ölümü azalttığına dair yeni fikirler ortaya atıldı. Burada dikkat edilmesi gereken konu Aspirin hastanede yatan koronavirüs hastalarında yani sınırlı sayıda bazı hasta grubunda ölümü azaltıyor. Yani kişi doktor kontrolü olmaksızın Aspirin kullanırsa özellikle yaşlı hastalarda kanamalara neden olup istenmeyen sonuçlar doğuracaktır." dedi.

Yalçın, "Ölüme kadar götürebilir. Kalp damarındaki stabil bir plağın yanlış bir ilaç kullanımına bağlı olarak yırtılması sonucu kişinin ölümüne neden olabilecek olaylar gelişebilir” diye konuştu.

'Kalp kontrolü yaptırın' uyarısı

Koronavirüs salgınından korunmak adına alınacak vitamin takviyeleri konusunda da uyaran Doç. Dr. Yalçın, “Kişilerin genellikle destek maksatlı idame dozlardaki vitamini alırken de dikkat etmesi gerekiyor. Koronavirüs tedavisinde yüksek dozlarda C ve D vitamini kullanıyoruz. Normalde bu kadar yüksek dozlarda kullanmıyoruz. Korunmak maksatlı yüksek dozlarda vitaminler alınması her ilaçta olduğu gibi zararlı olabilir. Vitamin kullanırken de doktor kontrolüyle kullanılması gerekiyor. Ayrıca bizler önlemlerimizi alarak kalp kontrollerimizi aksatmadan yaptırmalıyız. Kalp hastalıkları salgının bitmesini beklemez. Kişinin mutlaka kalp kontrollerini yaptırması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Konya'da şeker pancarından etil alkol elde ediliyor! Yurt dışına çıkacak dövize engel oluyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Prof. Dr. Selim büyük İstanbul depreminin şiddetini açıkladı 'Bu hesabın şaşma ihtimali yok'
Dolar/TL 8.09 seviyesine geriledi! BDDK'ın swap hamlesi etkiledi
Mardin'de teröristlere ait silah ve mühimmat ele geçirildi
Muhammed Fatih Safitürk kimdir nereli ne zaman ve nasıl öldü
Zlatan Ibrahimovic'in hayatı film oluyor
İzmir'de deprem oldu! Çevre illerden de hissedildi
İhvan'dan Suudi Arabistan'a tepki
Müyesser Yıldız: 15 Temmuz soruşturulmalı, gerçek sorumlular hala dışarıda
Selman Öğüt kimdir aslen nereli Selman Öğüt hayatı
Samatta'dan Fenerbahçe'ye kötü haber
Yorumlar