BIST 1.404
DOLAR 8,09
EURO 9,68
ALTIN 458,87
HABER /  GÜNCEL

Antalya'da hedef 1 milyondu 36 bin avlandı! Balon balığı 180 bin lira kazandırdı

ANTALYA'da balon balığı avına ilişkin başlatılan 'kuyruğu getir 5 lira götür' uygulaması son buldu. 24 günde 36 bin balon balığı avlandı. Avcılara toplamda yapılan destek ödemesi 180 bin liraya ulaştı.

Abone ol

Antalya'da, Tarım ve Orman Bakanlığınca, istilacı bir tür olan balon balığı avcılığına ilişkin tebliğin yayınlanmasının ardından Antalyalı balıkçılar 24 günde 36 bin balon balığı yakaladı. Tarım ve Orman Bakanlığının balon balığı avcılığı için bu yıl kuyruk başına 5 lira destek ödemesi yapma süresi sona erdi. Antalya'da balıkçılar 24 günlük sürede 36 bin balon balığı kuyruğunu il müdürlüğü yetkililerine teslim etti.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Gürsel Coşkun, uygulamanın amacının, sucul biyolojik çeşitliliğe ve balıkçıların av araçlarına zarar veren balon balıklarından "Lagocephalus sceleratus" türünün ekosistemdeki yoğunluğunu azaltmak olduğunu söyledi.

"Hedef 1 milyon balon balığıydı"                                                                          Antalyalı balıkçıların 24 günlük sürede uygulamaya ilgi gösterdiğini aktaran Coşkun, "Kentte havaların son dönemlerde kötü gitmesi nedeniyle balıkçılar denize fazla açılamadı. Hedef 1 milyon balon balığıydı. 4 Ocak itibarıyla desteklemeye ilişkin askıları ilana çıkartacağız. Ardından balıkçılara ödemelere başlayacağız. Bize gelen kuyruklar, çevre atık yönetmeliği kapsamında imha edilecek." diye konuştu.

Antalya Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifi Birlik Başkanı Cengiz Balta, balon balığı kuyruk alımının balıkçılara destek olduğunu dile getirdi.

"36 bin kuyruğun bile popülasyonu azalttığını düşünüyoruz"

Önümüzdeki yıl desteklemenin yıl boyunca yapılmasını istediklerini anlatan Balta, "Destekleme tüm yıla yayılırsa, balıkçılar balon balığına özel ağlar yapabilir. Nisan ve mayıs aylarında bu balığın popülasyonu da artıyor. O dönemlerde çok daha fazla yakalanacak ve popülasyonu azalacaktır. 36 bin kuyruğun bile popülasyonu azalttığını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Sakarya'daki yangınla ilgili şok eden detaylar: Annesini boğazından...
Fenerbahçe'de stoper transferine iki aday
Bartın’da İl dışından gelenlere PCR testi uygulanıyor
Antalya'da emekli polis memurundan acı haber: Teknesinde ölü bulundu
Yılbaşında televizyonda ne var 2021 kanalların yılbaşı program listesi
Hasan Akgün açıkladı! Büyükçekmece Belediyesi’nde en düşük maaş 3 bin 592 TL oldu
Manchester United'ın gözü Çağlar ve Ozan'da
Filyasyon görevlisi, 'meyve yiyin' dedi aldığı cevap şok etti! 'Bizim evde meyve yok'
Kayseri'de şok! Kovid-19 karantinasındaki kişi evinde ölü bulundu
Kasım Süleymani suikastında şok iddia! Saldırıda İngilizlerin de payı var!
Yorumlar