BIST 11.156
DOLAR 33,08
EURO 36,02
ALTIN 2.559,13
HABER /  POLİTİKA

AK Parti milletvekillerinin yarısını değiştirecek! 3 ve 5 dönemlik isimler kimler?

2023 Haziran seçimlerine yönelik hazırlıklarını hızlandıran AK Parti'de milletvekili adaylarıyla ilgili hummalı bir çalışma başlatıldı. AK Parti'nin Meclis'teki milletvekillerinin yarısını değiştireceği belirtilirken, gözler bazıları 3 bazıları da 5 dönemdir milletvekililiği yapan AK Parti'nin kritik isimlerine çevrildi.

Abone ol

Seçim hazırlıklarını sürdüren AK Parti'nin mevcut milletvekillerinin yarıya yakınının değişebileceği değerlendiriliyor. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan “Kadro yenilenmesi bayrak değişimi olarak görülmeli. 2023 seçimleri için güçlü bir kadro oluşturacağız” dedi.

100 civarı vekil "3 dönem" kuralına katılıyor

Türkiye gazetesinin haberine göre AK Parti yönetimi, ‘üç dönem üst üste milletvekili olanların bir dönem ara vermeden yeniden milletvekili olamayacağı’ yasağı kapsamına giren milletvekilleri ile ilgili çalışma başlattı. Edinilen bilgilere göre AK Parti'de şu anda 90-100 civarında milletvekili üç dönem kuralına takılıyor.

Kimler "3 dönem" kuralına takılmayacak?

Ancak, parti tüzüğünde daha önce yapılan değişiklikle üç dönem kuralına takılanların milletvekili listesine girip girmemesi konusundaki yetki MKYK’ya verilmişti. Bir anlamda üç dönem kuralında esnemeye gidilmişti. 2023 seçimleri için hazırlanacak aday listelerinde üç dönem kuralından muaf tutulacak milletvekillerine MKYK karar verecek.

Aksama olan yerlerde değişilik yapılacak

AK Parti'nin mevcut milletvekillerinin yarıya yakının değişebileceği değerlendirmesi yapılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan “Aksama olan yerlerde değişiklikler yapılacak. Kadro yenilenmesi bayrak değişimi olarak görülmeli. 2023 seçimleri için güçlü bir kadro oluşturacağız” dedi.

Listede kimler var?

Aralarında Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı, Hamza Dağ, Ali İhsan Yavuz, Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş, Yılmaz Tunç; Cevdet Yılmaz, Hakan Çavuşoğlu; Fikri Işık, Öznur Çalık ve İsmet Yılmaz’ın da bulunduğu 90-100 civarında isimden bazıları üç dönem, bazıları da beş dönemdir milletvekilliği yapıyor.