BIST 5.046
DOLAR 18,64
EURO 19,60
ALTIN 1.076,65
HABER /  GÜNCEL

Ahmet Ercan'dan ürküten açıklama

Ege'deki depremlerin devamı gelecek. 2013 yılını deprem yılı ilan eden Ercan, tahminlerine yenilerini ekledi.

Abone ol

15 gün önce Ege’de deprem beklediğini açıklayan Prof. Ercan, şimdi de “Bu, yeni depremlerin habercisi” dedi.

Çanakkale Saroz Körfezi açıklarında meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremin etkileri artçılarla sürerken, uzmanlar olası depremleri tartışıyor.

15 gün önce yaptığı basın toplantısında Ege'de yeni bir deprem beklediğini açıklayan İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, şimdi de 'Ege deprem gerdanlığı' üzerinde meydana gelen Saroz depreminin, yeni depremlerin habercisi olduğunu söyledi. Ege deprem gerdanlığının; Enez, Dedeağaç, Kavala, Selanik, Larisya, Atina, Mora Yarımadası, Girit, Lodos üzerinden Fetihiye, Göcek, Marmaris, Bodrum, Didim üzerinden Kuş Adası İzmir, Dikili, Ayvalık, Çanakkale ve Ezine'ye bağlanan bir güzergahta olduğunu söyleyen Ercan şöyle konuştu:

'KENDİ BAŞINA DEPREM'

"Deprem, Ege Denizi içinde de oluşsa da bu bir Marmara'nın batı ucu olan Kuzey Anadolu kırığı depremidir. Bu nedenle çok fazla önemsenmesi gerekir. Saroz'da deprem, bir gün önce oluşan 4 büyüklüğünde bir depremle geldi. Bu da 'Ege deprem gerdanlığı'nda gerginliğin devam ettiğini gösterir. Marmaris-Bozburun üzerinde yaptığımız çalışmalarda bu gerdanlığın üzerinde bir yanardağ tespit etmiştik. Bu bölge etkinliğini başka depremlerle sürdürecektir. 'Ege deprem gerdanlığı' özellikle kuzey, batı ve güney kısmı Yunan sularındadır. Doğu kısmı bizim sularımızdadır. Her zaman için bu bölge, büyük küçük depremlere gebedir" dedi.18 Mart Üniversitesi'nden Prof. Dr. Salih Zeki Tutkun ise "Bu kendi başına bir depremdir. Bu fayın uzantısı Kuzey Ege'de gideceği yere kadar gitmiştir" dedi.