BIST 1.365
DOLAR 8,12
EURO 9,77
ALTIN 463,60
HABER /  DÜNYA

ABD'li Moderna bir ilke imza attı! Koronavirüs aşısı 3 bin çocukta deneniyor

ABD’li ilaç şirketi Moderna'nın yüzde 94,1 oranında etkili olduğunu söylediği aşısı, ergenler üzerinde denenmeye başladı. Böylece ilk kez bir koronavirüs aşısının çocuklar üzerindeki verileri toplanacak. Şirket ülkede gelecek yıl okullar açılmadan önce sonuçların hazır olacağını açıkladı.

Abone ol

ABD’li biyoteknoloji Moderna, iki hafta önce 30 bin katılımcı üzerinde gerçekleşen üçüncü aşama klinik demelerinin son sonuçlarında aşının  yetişkinlerdeki başarı oranın yüzde 94.1 olduğunu duyurdu. Ardından şirket Amerikan Gıda İlaç İdaresi (FDA) ve Avrupa İlaç Ajansı’na (EUA) acil kullanım onayı başvurusunda bulundu. 

Bununla birlikte, rakip Pfizer/BionTech’in Moderna’yla benzer bir yöntem kullanılarak geliştirilen yüzde 95 etkili aşısı İngiltere’de geçtiğimiz salı günü onaylanarak ülkede kullanılmaya başlandı. Ancak, bu durum aşıların çocuklarda ne kadar güvenilir olduğuna ilişkin soruları gündeme getirdi. Çünkü şu ana kadar hiçbir şirket ya da enstitü çocukları klinik denemelere dahil etmedi.

İkinci doz 28 gün sonra verilecek

Moderna, bu kapsamda ABD’de 12 ile 18 yaşı arasındaki 3 bin  sağlıklı çocuğu kapsayacak bir klinik deneme başlattığını aktardı. Yapılan açıklamada deneylerin orta-geç aşamada devam ettiği belirtilerek, mRNA-1273 adı verilen ilk aşının ilk dozunun bir grup çocuğa verildiği ve 28 günün ardından ise ikinci dozun uygulanacağı aktarıldı.

Dünyaca bilinen aşılar hakkındaki bazı bilgiler:

Ergenlerde mRNA-1273 kullanımını destekleyecek veriler toplanacak

Bununla birlikte ABD Gıda ve İlaç (FDA) Danışma Komitesi, 17 Aralık'ta Moderna’nın aşısının onayını ve ergenlerdeki çalışmalarını konuşmak için toplanacak. Moderna’nın İcra Kurulu Başkanı Stephane Bancel yaptığı açıklamada, "Amacımız, gelecek yılın eğitim-öğretim döneminden önce, yani 2021 ilkbaharında ergenlerde mRNA-1273 kullanımını destekleyecek verileri oluşturmaktır." ifadelerini kullandı. ABD’de okullar genellikle Ağustos veya Eylül ayında açılıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Ekrem İmamoğlu'nun seçim şarkısını yazan Ali Ata neden özür diledi?
ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg'in çalışanı Çin'de gözaltına alındı
Hasan Ali Toptaş'ın tacizleri ifşa olunca iptal edildi! Bakanlığa iade edilecek
Tekirdağ'da bebeğinden sonra koronavirüs hastası Özge de vefat etti
CHP'nin 'Atatürk diyemeyen kadınları' toplandı! CHP'deki tacizlerle ilgili tek kelime etmediler
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Türkiye, Yunanistan'la ön koşulsuz görüşmelere hazır
Mide koruyucu kullanıyorsanız aman dikkat! Koronavirüs daha ağır seyrediyor
2020'nin en iyi oyunu belli oldu! Oyun dünyasının Oscar'ını kazandı
Resulayn şehidi uzman çavuş, Ankara'da son yolculuğa uğurlandı
Hatay'ın o ilçesinde vakalar patladı! Mahallelere afişler asıldı
Yorumlar