BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  DÜNYA

ABD'den İran'a karşı yeni yaptırımlar!

ABD yönetimi, İranlı 47 şirket ve şahsın yanısıra, Lübnan'da Hizbullah ile bağlantılı 2 şirketi ve 1 örgüt yöneticisini yaptırım listesine aldı.

Abone ol

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran ve Hizbullah'a karşı yeni yaptırım kararları aldıklarını açıkladı.

Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, "İran, siber güvenliğe ve online insan haklarına yönelik dünyanın en önde gelen tehditlerindendir." ifadesini kullandı.

"Advanced Persistent Threat 39" isimli İran merkezli siber tehdit grubunu yaptırım listesine aldıklarını belirten Pompeo, bunun yanı sıra bu grupla bağlantılı 45 İranlı şahıs ve "Rana Intelligence Company" isimli paravan şirketin de yaptırım listesine eklendiğini aktardı.

Pompeo, söz konusu kişi ve şirketlerin Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da en az 15 ülkeyi hedef aldığına işaret ederek ayrıca Afrika, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'daki 30 ülkede daha yüzlerce kişi ve şirketin de söz konusu İranlı kişi ve şirketler tarafından hedef alındığını ifade etti.

İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığının muhalifleri, gazetecileri ve uluslararası şirketleri, rejim adına takip ettiğini belirten Pompeo, bu bakanlığın, siber tehdit gruplarını, paravan şirketleri ve internet korsanlarını, sivillerin ve şirketlerin hedef alınması için kullandığını bildirdi.

Hizbullah yaptırımları

Öte yandan Pompeo, Lübnan'da Hizbullah ile bağlantılı 2 şirketi ve örgütün 1 liderini de yaptırım listesine aldıklarını açıkladı.

Lübnan'da siyasi liderlerin uzun süredir ülke ekonomisini kendi zenginlikleri için sömürdüklerini vurgulayan Pompeo, Hizbullah'ın da en az diğer aktörler kadar bu eylemlerin içinde yer aldığını belirtti.

Pompeo, Hizbullah ile bağlantılı "Arch Consulting" ve "Meamar Construction" isimli iki şirketin yanı sıra ABD tarafından "yabancı terör grubu" olarak nitelendirilen Hizbullah'ın liderlerinden Sultan Halife Esad'ı da yaptırım listesine eklediklerini belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
Gülay Uygun intihar mı etti cinayetti mi twitetr'da gündem oldu
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitlis'te Yıldırım-12 Beşkaynak Operasyonu başlatıldı
Yüz yüze eğitime 3 gün kaldı! Okulların açılışının ertelenmesi gündemde
İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş Kovid-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı
Domagoj Vida ayrılığın eşiğine geldi indirimi yine reddetti
Ümitcan Uygun'un babası kimdir Aleyna Çakır tecavüz skandalı
Türkiye'den Mısır'a bomba Doğu Akdeniz teklifi! 3 Kıbrıs Adası büyüklüğünde... Hande Fırat yazdı
Gülay Uygun intihar mektubu ifşa oldu ne yazdı tecavüz detayı!
Fenerbahçe, Jailson'u 5 milyon euroya Çin'e satıyor!
Yorumlar