BIST 1.191
DOLAR 7,98
EURO 9,45
ALTIN 486,27
HABER /  DÜNYA

ABD Dışişleri'nin 'dini zulüm' konferansına rahip Brunson konuşmacı olarak davet edildi

ABD Dışişleri Bakanlığı, 'dini zulme' dikkat çekmek gerekçesiyle gelecek hafta Washington'da düzenleyeceği konferansa davet edilenler arasında 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından 'terör' suçlamalarından 2 yıl hapiste tutulmuş Evanjelik din adamı Andrew Brunson da var.

Abone ol

Evanjelik kimliğiyle öne çıkan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in girişimleri sonucu Başkan Donald Trump'ın yaptırımları sonrası serbest kalan Pastör Andrew Brunson'ın konuşma yapacağı Dini Özgürlükleri İlerletme Konferansı, ikinci kez bakanlar düzeyinde toplanacak. 

Türkiye konuşmacısı oldu

Brunson, geçen ay federal hükümete bağlı Uluslararası Dini Özgürlük Komisyonu'nun düzenlediği Türkiye'de Dini Özgürlükler paneline de hitap etmişti. Evanjelik pastör, 'Türkiye'de Hristiyanlara yönelik artan baskıların gelecekte daha büyük zulümlere dönüşebileceğini' ileri sürmüştü. 

ABD'nin Dini Özgürlükler Özel Büyükelçisi Sam Brownback, bakanlar düzeyindeki konferansta 12'den fazla ülkenin bakanlarının yer alacağını duyurdu.  

'Aynı zihniyetteki' ülkelerin davet edildiğini belirten Brownback, adlarını açıklamadığı bu ülkelerin, ABD'nin hazırladığı dini zulmü sona erdirmeye yönelik açıklamayı imzalamalarını umduklarını vurgulayarak şunları söyledi:

3Dünyanın yüzde 70'inden fazlası dini zulüm altında"

"Bunun harekete geçmeyi tetikleyeceğini umuyoruz. Sonuçta tabandan bir hareket amaçlıyoruz. Dünyanın yüzde 70'inden fazlası, dini kısıtlamalarla dolu ve maalesef pek çok vakada öldürücü ortamlarda yaşıyor."

ABD'li diplomat Myanmar'ın bu ülkeler arasında olup olmadığı sorusu üzerine "Biz halihazırda onları ne aynı zihiniyetteki ne de esin verici ülkeler kategorisine koyuyoruz" dedi.  

Brownback, 13 bin siyasi ve dini mahkumun bırakılması ve bazı kiliselerin kayıt altına alınması bakımından Özbekistan'ın 'doğru yöne girmesinin' ise kendilerini teşvik ettiğini ifade etti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri ABD'de vali adayının kadın muhabire yanıtı olay oldu bir kadınla aracın içinde Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Fatih Portakal'dan tartışma yaratacak İmamoğlu paylaşımı!
Amazon kiraladığı kitabı geç veren öğrenciye 3800 dolar ceza kesti
İBB Meclisi, Ekrem İmamoğlu'nun borçlanma yetkisini kesintiye uğrattı
Adalar'da atlı fayton kullanılmasını protesto ettiler!
Tarihi birleşme! Volkswagen ve Ford anlaştıklarını duyurdu
e nabız aşı sorgulama ekranı isim listesi 2020
Yorumlar 4 yorum