BIST 4.998
DOLAR 18,83
EURO 20,32
ALTIN 1.135,70
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

2020'de kadın cinayetlerinin yaşanmadığı 11 şehir! Artvin'de 5 yıldır kadın cinayeti işlenmedi

TÜRKİYE'nin kanayan yarası kadın cinayetleri 2020'de 11 şehirde hiç yaşanmazken Artvin de aralarında yer aldı. Artvin'i ön plana çıkaran ise son 5 yılda kadın cinayeti yaşanmaması oldu.

Abone ol

Türkiye’de işlenen kadın cinayetlerinin haritası çıkarıldı. Ardahan, Artvin, Bitlis, Bolu, Erzincan, Gümüşhane, Kırklareli, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Yalova 2020’de kadın cinayetlerinin hiç yaşanmadığı kentler arasında yer aldı.

Artvin ilk üçte
Artvin Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Yeşim Güner, Artvin'in Türkiye geneli iller arasında kıyaslama yapıldığında kadın cinayetlerinin en az yaşandığı üç ilden biri olduğunu ifade etti.

2016 yılından günümüze Artvin’de kadın cinayeti işlenmediğini ifade eden Güner, “Cinayetin olmaması kadına yönelik şiddetin olmadığı anlamına gelmiyor. Türkiye genelinde bir kıyaslama yapıldığında az yaşanan iller arasında olduğu doğru. Kadınlar Artvin’de önemli rol oynamakta. Artvin’de kadınlar her alanda görmemiz mümkün, esnaflarımızın yarısından çoğu kadınlardan oluşmakta" dedi.

"Kadın cinayetlerinin az olması şehrin kültürel yapısından kaynaklı"
Artvin Baro Başkanı Av. Ali Uğur Çağal ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: Artvin’de 5 yıldır kadın cinayetinin yaşanmamış olması sevindirici. Artvinliler içinde onur verici bir durum. Artvin Türkiye’nin marka illerinden bir tanesi. Nüfusu az küçük bir şehir ama özgür ağırlığı fazla olan bir kenttir."

"Kadın cinayetlerinin az olmasının birinci nedeni, ilimizin kültürel yapısının büyük etkisi var. Ekonomik yapısı zayıf olsa da çok eskilerden gelen çağdaş demokratik bir anlayışa sahip olması. Kadına olan saygı çok önemli, okuma oranı yüzde yüzlere yakındır, bununda büyük etkisi vardır."

"Yetiştiriliş kültüründe kadının ayrı bir yeri var"
"Artvinlinin yetiştiriliş kültüründe kadının ayrı bir yeri var. Bu cinayetlerin olmasında en büyük sebeplerden bir tanesi. Ama tabi ki üzüntüde karşılıyoruz ki ülkemizde bu sayı oldukça yüksek hatta her gün bir kadın cinayeti haberiyle karşılaşıyoruz"

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Elazığ'da kimse anlamadı süt için aldığı keçiler çift çift kuzulamaya başladı
Foto Galeri Elazığ'da kimse anlamadı süt için aldığı keçiler çift çift kuzulamaya başladı Galeriye Gözat