BIST 4.958
DOLAR 18,64
EURO 19,56
ALTIN 1.059,06
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

İBB Adalar’dan topladığı 100’e yakın atı ahıra hapsetti

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi'nin Adalar'da faytonları durdurmasının ardından belediye tarafından satın alınan atların bir kısmı Büyükada İSPARK parkında tutuluyor. Atlara hapis hayatı yaşatıldığını söyleyen hayvanseverler, duruma tepki gösterdi.

Abone ol

Adalar’da ruam hastalığı sebebiyle çok sayıda atın itlaf edilmesi ve faytonların durdurulması kararı sonrası, İBB’nin tescilli fayton plakalarını ve atları satın alması kararlaştırılmıştı. İBB satın aldıkları atların bir kısmını Büyükada’da bulunan İSPARK ahırında tutuyor.

Atların ahırda tutulması hayvanseverler tarafından tepki çekerken ahır havadan görüntülendi.

"4 bin liraya satın alındı"
Duruma tepki gösteren Adaların Atları Platformu üyesi Zeynep Alpar, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi maalesef satın aldığı atların neredeyse hepsini Büyükada İSPARK ahırında tutuyor. 4 bin liraya satın alıp ücretsiz olarak Türkiye’nin 17 iline gönderdiler. Gönderdikleri yerlerin hepsi iyi yerler değil çok sayıda at gönderildi ve bunların denetimi yapılmıyor. Biz Adaların Atları Platformu olarak bunların denetlenmesini, kötü durumda olanların Adalar’a geri getirilmesini istiyoruz." diye konuştu.

"10 tanesi dışında hiçbiri o ahır alanından 1 yıldır dışarıya çıkmadı"
Sözlerine devam eden Alpar, "Adalar’da İSPARK’ta Büyükada ahırında tutulan atların atlı zabıta olarak kullanılan 10 tanesi dışında, hiçbiri o ahır alanından dışarıya çıkmadı. Bir yılı aşkın süredir. Çok küçük bir padok alanları var. Hapishanelerin havalandırmasına benziyor. Oraya bile her gün çıkarılmıyorlar. Ve çok uzun sürelerle zincirlere bağlı olarak tutuldukları için maalesef” dedi.

"Atlar ahırlarında hapsolmuş durumda"
Adaların Atları Platformu üyesi İdil Özsöyler, “Atlar ahırlarında hapsolmuş durumda. O zamandan beri de bugüne kadar kalan 110 ya da 130 at kaldığını duyuyorum, hapsedildiler. Bunları 800 küsuru bedelsiz sahiplendirildi. İBB’nin satın aldığı atların İBB TV’de ekranlarda fotoğraf olarak var. En son benim hatırladığım önce bin 167 dedi galiba. Sonra bin 204 dedi. At satın aldı. Geriye kalan Atlar ne oldu? Şu anda doğan taylar da var. Aradaki artlar nereye gitti. Hareketsizlikten öldü. Yetersiz bir padok alanı var. Gerçi şu anda atlar 110 kaldığı için padok alanına düzenli çıkartılabilirler. Ama gözlemlediğimiz kadarıyla düzenli padok alanına da çıkartılmıyorlar” şeklinde konuştu.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Elazığ'da kimse anlamadı süt için aldığı keçiler çift çift kuzulamaya başladı
Foto Galeri Elazığ'da kimse anlamadı süt için aldığı keçiler çift çift kuzulamaya başladı Galeriye Gözat