BIST 1.552
DOLAR 7,37
EURO 8,96
ALTIN 441,50
HABER /  GÜNCEL

12. sınıf öğrencilerinin başarı puan hesaplaması nasıl olacak? 

2019-2020 eğitim öğretim yılı öğrenciler için sona erdi. 2020-2021 eğitim yılı ise eylül ayında başlayacak. Mart ayından beri öğrenciler uzaktan eğitime devam ediyor. Öğrenci ve velilerin kafası ise karışık. Peki bu sene lisede sınıf geçme nasıl olacak, devamsızlık ya da sınıfta kalma olacak mı, 12. sınıf öğrencilerinin başarı puan hesaplaması nasıl olacak? 

Abone ol

Eğitim ve öğretim yılı sona erdi son kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Milyonlarca öğrenci ve veli bu sene sınıfta kalma var mı, sınıf geçme nasıl olacak sorularının yanıtını araştırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı sınıf geçme sistemiyle ilgili merak edilenleri internet sitesinden duyurdu. Buna göre, 12. sınıf öğrencilerinin birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yıl sonu başarı puanı buna göre hesaplanacak. İşte, sınıfta kalma bu sene var mı? sorusunun yanıtına yönelik detaylı bilgiler...

Bu sene sınıfta kalma var mı: Bakanlığın internet sitesinden yayınlanan bilgilere göre, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde, sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak. 12. sınıf öğrencilerinin de birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yıl sonu başarı puanı buna göre hesaplanacak.

2019-2020 eğitim öğretim yılı sene sonu puanı birinci dönem puanlarıyla belirleneceğinden, ikinci dönemde hiçbir ölçme ve değerlendirme aracı dikkate alınmayacak. Öğrenciler, yüz yüze yapılamayan eğitim öğretim faaliyetlerinden not değerlendirmesine tabi tutulmayacak.

Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri bulunanlardan, yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçecek. Alt sınıflar da dahil, başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise baraj, ders ayrımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek.

12. sınıf öğrencileri başarısız oldukları derslerden sorumlu olacak, sorumluluk sınavında başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun edilecek.

12. sınıf öğrencilerinin 9, 10, 11. sınıflara ait yıl sonu başarı puanları ile 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci dönem başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınarak mezuniyet puanları oluşturulacak ve diploma puanı olarak diplomalarına yazılacak.

Devamsızlıktan sınıfta kalma var mı: Diploma puanı, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplanırken kullanılacak lise mezuniyet puanı olarak değerlendirilecek.

Tüm kademelerde sadece birinci dönemde yapılan devamsızlıklar dikkate alınacak, bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ilgili hükümleri doğrultusunda devamsızlık süresini dolduran öğrenciler sınıf tekrarına kalacak.

12. sınıf öğrencilerinin başarı puan hesaplaması nasıl olacak? 
12. sınıf öğrencilerinin başarısız veya sorumlu derslerinin olması, üniversite sınavlarına girmelerine engel oluşturmayacak. Dolayısıyla tüm 12. sınıf öğrencileri sorumlu dersi olup olmamasına bakılmaksızın üniversite sınavlarına girebilecek. Doğrudan sınıf geçme şartlarını taşıyan öğrenciler mezun olacak ve diplomalarını alacak.

Üniversiteye yerleşen öğrencilere YÖK tarafından diplomalarını aralık ayı sonuna kadar öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumlarına ibraz etme hakkı tanınacak. Bu nedenle söz konusu öğrencilerin 31 Aralık'a kadar diplomalarını teslim etmeleri şartıyla üniversiteye kayıt yaptırmalarında da engel bulunmayacak.

Sorumlu geçilen derslerin sınavı ne zaman:  Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre sorumluluk sınavları, birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftası içinde yapılacak. Eğitim öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek dersten başarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için aynı usulle takip eden hafta içinde bir sınav daha yapılacak.

İlkokul ve ortaokulda karneler dağıtılacak mı: Milli Eğitim Bakanlığı'ndan henüz ilk ve ortaokullarda karne dağıtımıyl ilgili bir bilgi yayınlanmadı. Konuyla ilgili detaylara haberlerimizde yer vereceğiz.

ÖNCEKİ HABERLER
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: Verilen destek tutarı 252 milyar lirayı aştı
TFF Sağlık Kurulu, Süper Lig ve TFF 1. Lig takım doktorları ile toplanıyor
Ali Babacan'a 'siz proje misiniz?' diye soruldu! DEVA, Millet İtitfakı'na göz kırptı
Erciyes Üniversitesinde hayvanlar üzerinde Kovid-19 aşısı denemelerine başlandı
Kayseri'de İngiliz bayrağı desenli havlu olay oldu kent ayağa kalktı
Mevlüt Çavuşoğlu, Sergey Lavrov ile görüştü
Sevgiliyi dudaktan öpmek bozar mı Diyanet son noktayı koydu
Kemal Kılıçdaroğlu kendine 2 milyon liralık yeni makam aracı aldı israf diyordu
Erdoğan'dan hakim ve savcılara: Vicdanınızı ve imzanızı hiçbir gücün emrine vermeyin
Bu sene sınıfta kalma var mı? Sınıf geçme bu sene nasıl olacak?
Yorumlar