BIST 8.094
DOLAR 28,89
EURO 31,81
ALTIN 1.901,80
HABER /  DÜNYA

11 yaşındaki kıza kürtaj izni

Amcasının tecavüzü sonucu hamile kalan 11 yaşındaki kızın kürtaj yaptırmasına izin çıktı.

Abone ol Romanya'da hükümet komitesi, amcasının tecavüzü sonucu hamile kalan 11 yaşındaki kızın kürtaj yaptırmasına izin verdi.

Komite, 21 haftalık hamile olan kızın, istisnai bir durum olarak kürtaj yaptırmasına olanak tanıyan kararı alırken, olay Ortodoksların çoğunlukta olduğu ülkede tartışmalara yol açtı.

Romanya Sağlık Bakanlığı yetkilisi ve komite üyesi Vlad Iliescu, kızın komiteye yazdığı mektupta, okula gitmek ve oyun oynamak istediğini, karnındaki çocuğu dünyaya getirmesi halinde hayatının kabusa dönüşeceğini yazdığını belirterek, "Bebeği olursa kızın akıl sağlığı ciddi biçimde bozulabilir" dedi.

Komitenin bir diğer üyesi Theodora Bertzi de, kararın, ülkede hamileliğin bu evresinde kürtajı serbest kılma çabası olmadığının altını çizdi.

Kızın gebeliği, ailenin kızlarının sağlığından şüphelenerek 2 Haziran'da doktora gitmeleri üzerine ortaya çıkmıştı. Kız, o günden bu yana kayıp olan 19 yaşındaki amcasının tecavüzüne uğradığını açıklamıştı.

Aile, kürtaj için İngiltere'ye gitmek istediklerini ve bu ülkede yaşayan bir Romanyalının operasyonun masraflarını karşılamayı önerdiğini söylemişti. İngiltere'de annenin fiziksel veya ruhsal durumu göz önünde bulundurularak hamileliğin 24. haftasına kadar kürtaja izin veriliyor.

Kızın ailesi, hükümetin kararıyla ilgili henüz yorumda bulunmadı. Romanya'da hamileliğin 14. haftasına kadar kürtaj yasal. 14 haftalıktan büyük bebekler, yalnızca annenin hayati tehlikesi bulunduğunda alınıyor.

Ülkedeki 20 civarında kürtaj karşıtı Ortodoks grup, dün kızın çocuğunu doğurup büyütmesi gerektiği çağrısında bulunmuşlardı.

Romanya'da 2007 yılında yaşları 15 olan 533 kız kürtaj olmuş, yine aynı yaşta 2 bin kız çocuğu çocuk doğurmuştu.