BIST 8.094
DOLAR 28,91
EURO 31,86
ALTIN 1.905,30
HABER /  GÜNCEL

Yabancılar Kartala göz dikti

Kartal’a gelen ziyaretçilerden birisi de Hindistan Uluslararası Ticaret Merkezi Başkanı Chandrakant Salunkhe oldu.

Abone ol

Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi’nin uygulanacağı Kartal’a değişik ülkelerden gelen yatırımcılar, yoğun ilgi gösteriyorlar. 555 hektarlık alanda uygulanacak kentsel dönüşüm projesiyle; iş, sanat, kültür, ulaşım, turizm alanlarında büyük bir atılım içinde bulunan Kartal’ın, uygulanacak proje ile İstanbul’un yeni merkezi olması, yerli ve yabancı girişimcilerin ilgisini bu bölgeye çekiyor.

Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar’ı makamında ziyaret eden konuk başkan, ilçede incelemelerde bulunmak, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi almak, ekonomik ve ticaret alanlarında işbirliğini geliştirmek için Kartal’da bulunduğunu ifade etti. Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, konuk ticaret merkezi başkanının ziyaretinden oldukça memnun olduğunu, kendisini Kartal’da konuk etmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Başkan, göreve geldikleri 2004 yılından bugüne kadar geçen zamanda yaptıkları çalışmalar ve ileriye dönük projelerinden söz etti.

Dünya yerel yönetimler zirvesinin yapıldığı Birleşmiş Milletler’de 23 Nisan’da davetli olarak bulunduğu BM’deki temaslarından söz edip 555 hektarlık büyük bir alanda uygulama çalışmaları hızla devam eden dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesinin ve Adalet Sarayı inşaatının da Kartal’da devam eden mega projeler olduğunu, Kartal’ın ulaşımda, kültürde, sanatta, sporda, iş ve turizm alanlarında yapılan çalışmalarla İstanbul’un yeni merkezi olacağının altını çizdiği konuşmasında, Kartal’ın ticaret ve ekonomik potansiyelinin gün geçtikçe arttığını bu nedenle işadamları ve KOBİ’lere AB’ye uyum sürecinde yol göstermek, AB’nin sağladığı kaynaklardan yararlanarak büyümeyi, gelişmeyi sağlayıcı proje hazırlanmasını teşvik ve rehberlik etmek için AB uzmanlarının öncülüğünde eğitici ve bilgilendirici çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Konuk başkan Salunkhe de, Kartal Belediyesi’nin son yıllarda gerçekleştirdiği çalışmaları ilgi ve beğeniyle takip ettiğini, kendi ülkesinde ya da dünyanın başka bir ülkesinde bir belediyenin böyle bir çalışma başlattığına bugüne kadar şahit olmadığını söyledi. Kartal’ın adeta bir KOBİ cenneti olduğunu, Başkan Dağlar’ın özellikle KOBİ’lere yönelik çalışmalarıyla dünyada bir ilke imza attığını, ve KOBİ’lerin AB’ye uyum sürecinde gelişip yaygınlaşmalarında ilk kez bir belediyenin böyle bir rehberlik hizmeti verdiğini ifade eden Salunkhe, Başkan Dağlar’ın vizyon sahibi ve öncü bir lider olduğunu söyleyerek kendisini tebrik etti. Konuk başkan, 2009 yılı Mart ayında İstanbul’da yapılacak ve Hint’li KOBİ’lerin de katılacağı Türk-Hint KOBİ’leri İşbirliği Zirvesi’ne Başkan Dağlar’ı da özel olarak davet ettiğini söyledi. Başkan da, bu davete katılmaktan memnun olacağını ve kendisine yaptığı övgü dolu sözlerden dolayı konuk başkana teşekkür etti.