eposta yazdır zoom+ zoom-

Sakık'a göre 'Erdoğan Ezber Bozdu'

Sakık'a göre 'Erdoğan Ezber Bozdu'

Diyarbakır’da gerçekleşen tarihi buluşmayı değerlendiren Sakık "Başbakan bir ezberi bozdu Kürdistan dedi Kürt halkı dedi. Bunlar çok önemli tespitlerdir” dedi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 20-11-2013 14:24 - Güncelleme: 23-10-2015 19:12

A Haber’de yayınlanan Mehmet Ali Önel yönetimindeki 60 Dakika programı BDP Muş milletvekili ’ı konuk etti.

Geçtiğimiz Cumartesi  Diyarbakır’da gerçekleşen tarihi buluşmayı değerlendiren Sakık şöyle konuştu:

“1920’de Mustafa Kemal, mecliste Kürt milletvekillerine Kürdistan milletvekili Laz vekillerine Lazistan vekili diyordu. Aradan 90 yıl geçmesine rağmen seslendirdiğimiz sözler yüzünden parlamentoda saldırıya uğruyorduk. Bugün sayın Başbakan çıktı bunları söyledi. Başbakan bir dönün bakın 1920’lere dedi. Kürt var Kürdistan var Gazi Mustafa Kemal’de bunu söylüyor dedi. Başbakanın bu tespitleri bundan bir süre önce açıkladığı demokratikleşme paketinin çok çok ötesindedir. Ancak buralara çok ağır bedeller ödeyerek geldik. Başbakan bir ezberi bozdu Kürdistan dedi Kürt halkı dedi. Bunlar çok önemli tespitlerdir”

BAĞIMSIZ BİR KÜRDİSTAN TALEBİMİZ ASLA YOK

Türkiye’nin kendi Kürtleriyle barışması ve diğer ülkelerdeki Kürtlere kucak açması durumunda Ortadoğu’nun süper gücü olacağını belirten Sakık  “asla bağımsız bir Kürdistan talebimiz yok. Amacımız Barış içinde bir Mezopotamya. Bu ülkede iç barış sağlanırsa hamasi siyaset yapan partiler iş yapamaz. Bu yüzden barış sürecini karalamak istiyorlar. Bizim kafamızda ulus devlet yok.Biz halkın kardeşçe yaşayacağı bir ülke düşlüyoruz.” dedi.

KARŞILIKLI HELALLEŞMEDEN BAHSEDİYORSAK GENEL AF KAÇINILMAZ

Sürecin bir helalleşme süreci olduğunu belirten Sakık, bunun içinde genel affın kaçınılmaz olduğunu belirtti.

DEVLETİN İÇERİSİNDE SÜRECİ SABOTE ETMEK İSTEYEN  GÜÇLER VAR

Geçtiğimiz günlerde PKK’lılar tarafından şantiyenin basılıp araçların yakılmasına da değinen Sakık, “Şantiyenin sahibi benim hemşerim. Kendisine buradan geçmiş olsun diliyorum üzücü ve münferit bir hadisedir” değerlendirmesinde bulundu. Ahmet Kaya’yı mahkum ettiren özel yetkili mahkemelerinde hala görevde olduğunu belirten Sırrı Sakık, çözüm sürecini sabote etmek isteyen devlet içinde derin güçler olduğunu ileri sürdü.

EN KÖTÜ MÜZAKERE EN İYİ SAVAŞTAN DAHA İYİDİR

Sırrı Sakık “Acıların toprağından geliyorum. Acıların ne olduğunu bilen birisiyim. Ancak oğlumu kaybettikten sonra o acıyı daha çok hissediyorsunuz o vesileyle ben bu topraklarda barışın inşa edilmesi için üzerime düşen tüm sorumlulukları yerine getiririm. Benim hiçbir kişisel hesabım bu topraklarda, acının önünde olamaz. Bu acıyı durdurabilirsek bu topraklara en güzel armağanı sunabiliriz. En kötü müzakere en iyi savaştan daha iyidir.” dedi.

PAYLAŞ tw fb
KİMDİR ?
Sırrı Sakık
SIRRI SAKIK KİMDİR?

Sırrı Sakik, 1 Ağustos 1957'de Muş Yürecik Köyü'nde dünyaya geldi. Babasının adı Sabri, annesinin adı Fatma'dır. Kürt asıllı Türk siyasetçidir.PKK'nın iki numaralı adamı olan Şemdin Sakık'ın kardeşidir. Lise mezun

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro