eposta yazdır zoom+ zoom-

Anayasa Mahkemesi'nden emsal karar 'erişim engeli özgürlük ihlali'

Anayasa Mahkemesi'nden emsal karar 'erişim engeli özgürlük ihlali'

SULH Ceza Hakimliği, bir haberle ilgili erişime engel kararı verdi. Anayasa Mahkemesi, "habere verilen erişim engeli basın ve ifade özgürlüğüne aykırı" deyip kararı bozdu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-12-2018 10:27 - Güncelleme: 05-12-2018 11:02

ANAYASA Mahkemesi (AYM) internet haber siteleri için emsal teşkil edecek bir karara imza attı. İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından Bianet'e ait 12 yıl öncesine ait bir haber için verilen erişim engeli kararını basın ve ifade özgürlüğüne aykırı buldu. AYM, dosyayı yeniden yargılaması yapılmak üzere 7. Sulh Ceza Hâkimliği’ne gönderdi.

HANGİ HABERLER ENGELLENEBİLİR?.. Anayasa Mahkemesi kararında, internet yayınına erişimin engellenmesi tedbirinin ilk bakışta haklılık varsa örneğin başvurucunun çıplak fotoğrafı veya video görüntüsü yayınlanmışsa meşru kabul edilebileceğine dikkat çekti. Karar internet haber siteleri açısından örnek niteliği taşıyor.

İŞTE O KARARIN ÖZETİ... Kararda "Başvurunun bütün koşulları göz önünde tutulduğunda 5651 sayılı Kanun’un 9. maddesi uyarınca çelişmeli bir yargılama olmaksızın süresiz olarak etki gösteren tedbir mahiyetinde internete erişimin engellenmesi kararı verilmesi için gösterilen gerekçeler ilgili ve yeterli kabul edilemez. Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ve Anayasa’nın 28. maddesinde güvence altına alınan basın özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir” denildi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Anayasa Mahkemesi'nden emsal karar 'erişim engeli özgürlük ihlali' haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • reha 05 Aralık 2018 12:41 12 yıl önceki habere mi?oo süpper hızlı çalışan bi yargı sistemimiz var (!).Geçen viyadük haberine de yasak geldi çünkü ''yol yabdı''.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro