BIST 1.149
DOLAR 7,70
EURO 9,04
ALTIN 469,00
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI

Asgari ücret 2019'da ne kadar olacak? Komisyonda ilk yaşanacak

Asgari ücret görüşmeleri yarın başlıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirleyecek. bu yıl gözler komisyonda ilk kez yer alacak asgari ücretli çalışanında olacak.

Abone ol

Asgari ücretin belirleneceği görüşme maratonu başlıyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere yarın ilk toplantısını yapacak.

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin bu yılki ilk toplantısı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un açılış konuşmasıyla başlayacak toplantıda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

KOMİSYON OY ÇOKLUĞUYLA KARAR VERİYOR
Yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarınki ilk toplantısının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. 2019 yılında geçerli olacak asgari ücretin açıklanmasının beklendiği dördüncü ve son toplantı ise yine Bakanlıkta yapılacak.

Mevzuat gereği, Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.


GÖRÜŞMELERDE BİR İLK YAŞANACAK
Önceki senelerden farklı olarak bu yıl gözler komisyonda ilk kez yer alacak asgari ücretli çalışanında olacak. Kamuoyunun merak ettiği bu kişinin, Yalova Üniversitesinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Güvenlik-İş Sendikası üyesi kadın işçi olacağı öğrenildi.

TİSK: İŞLETMELERİN EKONOMİK DURUMU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULSUN
TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, asgari ücret belirlenirken sadece enflasyon rakamlarına odaklanılmaması gerektiğini belirterek, "Enflasyon rakamının dışında ülkenin ve işletmelerin içerisinde bulunduğu ekonomik durumlar, yatırım ve rekabet ortamı ile işsizlik oranı da göz önünde bulundurulsun." dedi.

DİSK: 2 BİN 800 LİRA OLSUN
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye'de 16 milyon işçi ve ailelerini ilgilendiren asgari ücretin net 2 bin 800 lira olması gerektiğini belirtti

TÜRK-İŞ: 2 BİN LİRA ÜZERİNDEN BAŞLASIN
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "Aralık ayındaki pazarlık 2 bin lira üzerinden başlasın." dedi.

MEMUR SEN: 2 BİN LİRANIN ALTINDA OLMASIN
Asgari ücret konusunu yürüten işçi konfederasyonunun 2 bin altında bir rakamla gelinmemesi yönünde çağrısı olduğunu hatırlatan Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Bu çağrıyı biz de önemsiyoruz. Alım gücünün düşmesine yönelik tablo ortada, asgari ücret konusunda 2 bin liranın altında bir rakamla masaya gelinmemeli" dedi.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 1603 LİRA
Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor.
Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş. Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Esenyurt'ta servis minibüsü devrildi! Yaralılar var
Ehliyet sınavı ne zaman 2018 Aralık ehliyet sınav günü
Kayserispor'un yeni hocası belli oluyor
İnanılmaz ölüm! Tartıştığı sevgilisinin üzerine oturup...
Cinayet zanlısı, suç örgütü elebaşının yeğeni çıktı
Hakkı Bulut kimdir kaç yaşında 9 evliliği ve bilinmeyen eşleri
Yorumlar 3 yorum