BIST 1.445
DOLAR 8,30
EURO 10,07
ALTIN 487,65
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

Ziya Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 12 Ekim'de başlayacak yüz yüze eğitimin 2+2 şeklinde haftanın dört günü yapılacağını söyledi. Selçuk, tablet bilgisayarların öncelik sırasına göre verileceğini sınavların ise yüz yüze olacağını açıkladı.

Abone ol

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tablet bilgisayarların öğrencilere öncelik sırasına göre dağıtılacağını söyledi. Sınavların yüz yüze yapılacağını anlatan Selçuk, okula gitmeyen sınıflar için hafta sonu eğitim yapılabileceğini kaydetti. 

Selçuk, Haber Global televizyonunda canlı yayınlanan "Candaş Tolga İle Az Önce Konuştum" adlı programda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Selçuk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitimin 12 Ekim'de başlama kararını anımsattı. Küresel düzeyde bir problemle karşı karşıya olunduğunu anımsatan Selçuk, şöyle devam etti:

"Kıta Avrupası açısından bakıldığında tümünün açtığını ve hatta 10-12 yaş altında maske olmadığını, tam zamanlı açtıklarını haftada 5 gün, bütün kademelerde, kimisinde sadece öğretmenlerde maske olduğunu kiminde lise düzeyinde maskenin gerekli olduğunu görüyoruz.

Yüz yüze eğitimin şartları

Biz haftada 2 gün açtığımız için, ilk 2 gün sınıfın yarısı geliyor, daha sonraki 2 gün sınıfın diğer yarısı geliyor. Aylar önce senaryolarımız olduğunu söylemiştim. Bugün senaryolar gerçek oldu ve uyguluyoruz.

İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi 'hepsini açtık' derdik ama Türkiye'nin koşulları biraz daha farklı. Onun için koşullara göre bunu yapıyoruz.

Her okulda Kovid-19 Takip Kurulu var

Her okulda Kovid-19 Takip Kurulları var ve öğretmende veya öğrencide herhangi bir pozitif vaka çıkması durumunda her aşamayı takip edecekler.

Diyelim ki, bütün okulun karantinaya alınması gerekiyor, alırız. Önemli olan sağlık. Bu sağlık koşulları dikkate alınarak da bizim eğitimi sürdürmemiz.

Okula servisle giden öğrenciler

Çocukların yarısı okula geldiği için servislerin de yarısı dolu. Bu yüzden risk orada da yarıya iniyor. Bu bir ön koşul. Her bir çocuğun nerede nasıl servise bindiği, hepsi bizde kayıtlı. Okul servisleri dezenfekte edilmediğinde ciddi riskler taşıyan bir ortam. Bunun da ne kadar aralıkla nasıl yapılacağının bir standardı var. Bu konuyla ilgili bir el kitabı var. Bu el kitabında hangi gün, nasıl, ne kadar süreyle, yapıldıktan sonra havalandırma için ne kadar süre geçmesi gerekiyor?

"8. ve 12. sınıflara yüz yüze eğitimde sınav muhtevasında olan dersler verilecek"

İlkokullarda hayat bilgisi, Türkçe, matematik dersleri veriliyor. 2'inci sınıflardan itibaren bunun yanı sıra bir saat yabancı dil var. 4'üncü sınıftan itibaren de bir saat din bilgisi var. Böyle baktığımızda aslolan yani çocukların esasen omurgada sorunlu olduğu dersler. Çünkü biz müzikle sporla ilgili yakın teması gerektiren dersleri yapmıyoruz ama bu tür dersler hem EBA hem de okul için standart. 8'inci sınıflarda da LGS muhtevasında yer alan dersler var. Onlar da fen bilgisi, matematik, Türkçe, sosyal bilgiler ve İngilizce dersleri. 12'inci sınıflarda ise YKS'ye hazırlık için olan dersler var. Kişinin neyi seçtiğine bağlı olarak matematik, edebiyat, fizik, kimya, diğer sosyal dersler olabilir. Hangi alana yöneldiğine bağlı olarak değişir." 

Sınavlar nasıl yapılacak?

Sınavlar yüz yüze olacak. Sınavlar yüz yüze olacağı için EBA TV'deki derslerin izlenmesi bir zaruret. Onu izlemezse sınavların içeriği oradan sorulacağı için öğrenci açısında problem olabilir. Niye yüz yüze yapıyoruz? Çünkü eğer sınav yapmazsak, yüz yüze yapmazsak ya da sınav şeklimizi dönüştürürsek ölçe değerlendirme açısında uzun vadeli en 4-5 seneyi kapsayan bir problem çıkıyor. Problem şu, öğrencilerin öğrenme kayıpları arttıkça bir sonraki yılın öğrenme içeriklerini almayla ilgili zemin basamak basamak ortadan kalkıyor. O yüzden de bu öğrenme kayıplarını aza indirmemiz lazım.

Tabletler nasıl dağıtılacak?

Tablet bilgisayarlar, öğrencilere öncelik sırasına göre dağıtılacak. Kardeş sayısına, devlet yardımı alma durumu gibi kriterlere bakılarak buna göre bir planlama yapılacak."

ÖNCEKİ HABERLER
Fransa Açık'ta şike soruşturması
Türkiye'deki corona virüsü vaka ve ölü sayısında son durum (6 Ekim 2020)
Ermenistan'dan Dağlık Karabağ konusunda geri adım
Dışişleri Bakanlığından Avrupa Komisyonu'nun Türkiye raporuna sert tepki
Demokratların başkan adayı Joe Biden'den Türkiye için küstah talepler
Mustafa Cengiz: Galatasaray yanlış yollara sapmaz
Muğla Marmaris'te şehir magandası plajdaki şemsiyeleri tek tek kırdı
İstanbul'da usulsüz geçici plakalı 12 araç trafikten men edildi
Kocaeli'de perde zinciri boğazına dolanan çocuk hayatını kaybetti
Türkiye'de de şubeleri olan İsveçli dev giyim şirketinden skandal
Yorumlar 2 yorum