BIST 1.333
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 463,26
HABER /  EKONOMİ

Türkiye'de de şubeleri olan İsveçli dev giyim şirketinden skandal

Almanya'da Veri Koruma Otoritesi, İsveçli perakende giyim şirketi Hennes&Mauritz'e (H&M) Almanya'daki bazı çalışanlarının özel hayatlarının gözetlediğinin tespit edilmesinin ardından 35.3 milyon euro idari para cezası verdi.

Abone ol

Hennes&Mauritz'e (H&M), birkaç yüz çalışanın yasadışı gözetimi nedeniyle 35.3 milyon euro para cezasına çarptırıldı. Perakendeci, tüm sorumluluğu kabul etti ve çalışanlara tazminat ödemeyi planlıyor.

Hamburg eyaleti Kişisel Verilerin Korunması Sorumlusu Johannes Caspar, yaptığı açıklamayla, Almanya Nürnberg’deki bir müşteri hizmetleri merkezinde şirket yöneticilerinin çalışanlarının 'aile meselelerine ve dini inançlara kadar uzanan' özel bilgilerini topladığı ortaya çıktı.  Caspar, çalışanların özel hayatlarıyla ilgili ayrıntıların elde edilmesi ve bunların saklanmasının 'çalışanların haklarına özellikle tecavüz' olduğunu kaydetti.

H&M de yaptığı açıklamada, Nürnberg’deki veri toplama uygulamalarının şirketin yönetmeliklerinde olmadığını belirterek çalışanlardan özür diledi. Şirket, Veri Koruma Otoritesi tarafından verilen cezanın inceleceğini bildirdi.

Bu, tek bir şirketin AB GDPR kuralları kapsamında karşı karşıya kaldığı en büyük ikinci para cezası. Geçen yıl, Fransız Veri Koruma Otoritesi Ulusal Bilişim ve Özgürlük Komisyonu (CNIL), 21 Ocak 2019 tarihinde kamuoyuna açıkladığı karar ile birlikte Google’nin şeffaflık ilkesinin ve aydınlatma yükümlülüğünü 'Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü'nün (GDPR) gerekliliklerine uygun olarak getirmediği ve belirli faaliyetler için alınan rızanın geçersiz olduğu gerekçeleri ile 50 milyon euro değerinde ceza ödemesine hükmetmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul "serebral palsi" için yeşile büründü
Nabil Dirar, koronavirüse yakalandı
ABD ordusunun komuta kademesinde koronavirüs alarmı
Kuzey Irak'ta 5 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
Lille'de takım kaptanı Fonte'nin koronavirüs testi pozitif çıktı
Merkez Bankası net rezervleri 5 milyar dolar düştü! İşte kasada kalan para miktarı
Yorumlar