BIST 1.462
DOLAR 8,34
EURO 10,11
ALTIN 499,30
HABER /  DÜNYA

Yunanistan, Türkiye'yi güvenli ülke kategorisine aldı! Sebep çok başka çıktı

Yunanistan, Türkiye'yi güvenli ülke kategorisine aldı. Yunanistan bu kararla Suriye, Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve Somali'den gelenlerin 'Güvenli ülke' olduğu için Türkiye üzerinden yaptığı sığınma başvurularını kabul etmeyecek.

Abone ol

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ile Göç ve İltica Bakanlığı tarafından yayımlanan ortak açıklamada, "Yunanistan mevzuatı, Türkiye'yi mülteciler için güvenli bir üçüncü ülke olarak tanımlıyor. Bu karar, Suriye, Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve Somali'den gelen sığınmacıları kapsıyor." ifadeleri kullanıldı.

"Türkiye üzerinden yapılan sığınma başvurularını kabul etmeyecek"

Uluslararası koruma başvurusunda bulunan belirli kategorilerdeki kişilerin yaşam koşulları ve insan haklarına ilişkin Türkiye'deki mevcut durum hakkında tüm güncel bilgiler dikkate alınarak bu kararın oluşturulduğu belirtilen açıklamada, Türkiye'nin bu ülkelerden gelen sığınmacıların uluslararası koruma başvurularının değerlendirilmesine ilişkin tüm koşulları sağladığı dile getirildi.

"Türkiye güvenli üçüncü ülke"

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, artık bu ülkelerden gelenlerin Türkiye üzerinden yaptıkları sığınma başvurularını kabul etmeyeceklerinin altını çizerek, "Türkiye'nin güvenli üçüncü ülke olarak nitelendirilmesi, yasa dışı mülteci akışlarıyla mücadele ve insan kaçakçılığının önüne geçmek adına önemli bir adımdır." değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan, sık sık Ege'de sığınmacıları yasa dışı şekilde Türkiye'ye "geri itme" vakalarıyla gündeme geliyor. Uluslararası basın ve insani yardım kuruluşlarının bu yöndeki çok sayıda rapor ve haberine rağmen Atina yönetimi bu suçlamaları kabul etmiyor.

ÖNCEKİ HABERLER
ABD'de 18 yıl sonra alzaymır ilacına onay verildi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
ABD'den Erdoğan ile Biden görüşmesine ilişkin flaş açıklama
Ali Koç, Rıdvan Dilmen'e teklif götürdü
Koronavirüsle mücadele kapsamında uygulanan aşı miktarı 31 milyonu aştı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın doğal gaz müjdesi dünyada gündem oldu
TFF ile yapılan toplantı sonrası flaş yabancı sınırı açıklaması
Muğla Datça açıklarında 4.1 büyüklüğünde deprem
Türkiye 7 Haziran 2021 koronavirüs vaka ve ölü sayısı! Sağlık Bakanlığı Covid-19 tablosu
Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esat Toklu'dan Sedat Peker iddialarına yanıt
Yorumlar 11 yorum