BIST 10.471
DOLAR 32,77
EURO 35,09
ALTIN 2.457,99
HABER /  POLİTİKA

YSK'dan DEVA Partisi ve Gelecek Partisi'ne soğuk duş! Davutoğlu ve Ali Babacan seçime giremiyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 17 partinin seçime girme yeterliliğine sahip olduğuna karar verdi. Listede DEVA ve Gelecek Partisi yer almadı. Bir erken seçim durumunda Ali Babacan da Ahmet Davutoğlu da partileriyle seçime giremiyor.

Abone ol

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçime girebilecek partilerin listesini açıkladı. Buna göre, geçen yıl 15 olarak açıklanan parti sayısı bu yıl Genç Parti ile Muhafazakar Yükseliş Partisi'nin (MYP) eklenmesiyle  17'ye yükseldi.

YSK kararına göre seçime girme yeterliliğine sahip partiler şunları: İYİ Parti, AK Parti, Anavatan Partisi, BTP, BBP, CHP, DP, DSP, Genç Parti, HDP, Hürdava Partisi, MHP, MYP, Saadet Partisi, TKP, Vatan Partisi ve Yeniden Refah Partisi. 

DEVA ve Gelecek Partisi'nin durumu ne?

YSK'dan alınan bilgiye göre, AK Parti'den ayrılan Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'nin Mayıs ayında, DEVA Partisi'nin ise Haziran ayında yeterliliğe sahip olması bekleniyor.

En az 41 ilde seçimden 6 ay önce...

Siyasi Partiler Yasası'nın 36. maddesine göre, bir siyasi partinin seçime katılabilmesi için, "İllerin en az yarısında (41 il) seçim gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya TBMM'de grubunun (en az 20 milletvekili) bulunması" gerekiyor. 

Cem Uzan'dan mesaj var

Öte yandan Genç Parti Kurucu Başkanı Cem Uzan da YSK’nın açıklamasının ardından dikkat çeken bir paylaşım yaptı. Sosyal medya hesabından seçimlere girebileceklerini duyuran Uzan, “YSK resmen açıkladı. Genç Parti seçimlere giriyor. AKP artıkları giremiyor. Haydi hayırlısı Türkiyem” ifadelerini kullandı.