BIST 11.173
DOLAR 32,93
EURO 35,88
ALTIN 2.531,79
HABER /  POLİTİKA

HDP'li Ayhan Bilgen'den 'yeni parti' açıklaması

HDP'den ayrılıp yeni parti kuracağı söylenen Kars eski Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, yeni bir paradigma geliştirilmesi gerektiğini söyleyerek "Bunu bir platforma ya da hareket mi yoksa bir partiye mi dönüşmesi gerektiği toplumsal karşılığı ile şekillenecektir." dedi.

Abone ol

Cezaevindeyken HDP'ye eleştiren açıklamalarıyla gündem olan Bilgen hakkında yeni bir parti kuracağı iddiaları otaya atıldı. Bilgen, bu dönemde mevcut partilerin siyaset anlayışını yetersiz buldu yeni bir muhalefet tarzına işaret etti. 

Kobani eylemleri soruşturması kapsamında tutuklanan ve görevinden uzaklaştırılan HDP'li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin'e röportaj verdi.

Siyasi kimliğini tarif etti

Erkin'in "Siyasi olarak kendinize nerede tanımlıyorsunuz" sorusuna "Hak temelli siyaseti her şeyin üzerinde gören ve ‘Anadoluculukta' bir ortak payda inşa etmeyi önemseyen noktadayız. Alevi felsefesinin Orta Çağ Anadolusu'na taşıdığı dayanışma, barış ve kardeşlik mesajının önümüzdeki kutuplaşmayı da aşabilecek bir felsefi miras sunduğuna inanıyorum." diye yanıt verdi.

"Yeni bir paradigma geliştirmemiz gerekiyor"

18 Ocak'ta yaptığı "Türkiye'de yeni bir fikir ve tarza ihtiyaç var" açıklamasıyla ilgili Erkin'in sorusuna Bilgen şu yanıtı verdi: "Türkiye sorunlarını dış baskılarla değil, iç dinamik ve dengelerle çözmesi her zamankinden daha zorunlu hale geldiği bir döneme giriyoruz. Soğuk Savaş döneminin konjonktürel ve pragmatik özgürlük söylemi yerine Anadolu hafızasındaki dayanışmacı eşitlik anlayışı ile yeni bir paradigma geliştirmemiz gerekiyor. Bunun fikri çerçevesine toplumsal zeminlerde tartışarak Türkiye'nin ihtiyaç ve yol haritasını birlikte geliştireceğiz. Bunu bir platforma ya da hareket mi yoksa bir partiye mi dönüşmesi gerektiği toplumsal karşılığı ile şekillenecektir. Suriye'de yaşanacak muhtemel gelişmelerin Türkiye'de yaşayan Kürtleri de Türkleri de rehin almasına izin vermemeliyiz."

Aytunç Erkin'in yazısının tamamı

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Sibirya'da keşfedildi 40 bin yıldır buzulda korunmuş tüyleri bile üzerinde
Foto Galeri Sibirya'da keşfedildi 40 bin yıldır buzulda korunmuş tüyleri bile üzerinde Galeriye Gözat