BIST 1.467
DOLAR 7,41
EURO 8,97
ALTIN 437,85
HABER /  DÜNYA

Vladimir Putin'den şaşırtan sözler! ABD'ye minnettarız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yılbaşında Rusya'da düzenlenmesi planlanan terör saldırısını ABD'nin verdiği istihbarat sayesinde engellediklerini belirterek ABD'ye minnettar olduklarını söyledi.

Abone ol

Rusya Federal Güvenlik Servisi'nde (FSB) yapılan toplantıya katılan Putin, 2019 sonunda St. Peterburg'da saldırı düzenlemeyi planlayan iki militanın yakalanması için ABD'nin Rusya'ya yardım ettiğini kaydetti.İstihbarat işbirliği nedeniyle Washington'a teşekkür eden Putin, Rusya'nın da terörle mücadele konusunda ABD'ye yardım edeceğini vurguladı.

Putin, "27 Aralık'ta St. Petersburg'da, ABD Federal Soruşturma Bürosu'ndan (FBI) zamanında alınan bilgi sayesinde yılbaşında kanlı saldırılar düzenlemeyi iki DAEŞ militanı yakalandı. Elbette verdikleri destek ve terörle mücadeledeki profesyonel dayanışmaları nedeniyle ABD'li partnerlerimize minnettarız ve bu tutuma aynı şekilde karşılık vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Yabancı istihbarat servisleriyle işbirliği arttı

Rusya ile yabancı istihbarat servisleri arasındaki işbirliğinin arttığını kaydeden Putin, yabancı partnerlerden gelen bilgi talebi sayısının 10 binden 26 bine yükseldiğinin ve istihbarat işbirliğinin küresel terörle mücadele çabalarının verimliliğini ciddi şekilde artırdığının altını çizdi.

Yeni silah sistemlerine ilişkin bilgilerin korunmasına özel önem verilmeli

Bununla birlikte yabancı istihbarat servislerinin Rusya'daki faaliyetlerinin azalmadığına işaret eden Rus lider, FSB çalışanlarına hitaben "Güvenilir ve verimli bir şekilde hareket etmelisiniz. Önceden olduğu gibi, her şeyden önce ülkemize rekabet avantajı kazandıran yeni silah sistemleri, teçhizatlar, gelecek vaat eden askeri ve endüstriyel teknolojiler ve inovatif buluşlar hakkındaki bilgilerin diğer istihbarat servislerinden korunmasına özel önem vermelisiniz" diye konuştu.

Büyük Zafer'in 75. yıl kutlamaları sırasında en yüksek koruma seviyesi sağlanmalı

Rusya'da terör örgütlerine ait uyuyan hücrelerin tespit ve imha edilmesi, finansman ve silah tedarik kanallarının çökertilmesi konusunda olumlu gelişmeler yaşandığına da dikkat çeken Putin, Büyük Anavatan Savaşı'nda kazanılan Büyük Zafer'in 75. yıldönümü vesilesiyle 9 Mayıs'ta yapılacak kutlamalar sırasında en yüksek koruma seviyesinin sağlanması yönünde talimat verdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Trabzonspor derbi hazırlığına devam ediyor hangi oyuncuların durumu kritik?
Decathlon Kar Montu İle -10 °C Kadar Koruma
Şentop'tan vatandaşlarımızın öldüğü Almanya'daki ırkçı saldırı ile ilgili açıklama!
Tırnak batması nasıl geçer ayakkabı giymek bile sorun olabilir!
Ebru Polat'ın sevgilisi Sabri Çelebi çıktı Palalı Sabri kimdir?
Balıkesir'deki FETÖ operasyonunda 8 kişi tutuklandı
Aracıyla kamyonetin altına girdi olay yerinde hayatını kaybetti
Durmayan öksürük krizlerine çözüm!
İBB Genel Sekreter Yardımcısı Meltem Şişli için istenen ceza belli oldu
İstanbul'da zam yüzde 10 olsaydı İETT batar mıydı? Ekrem İmamoğlu'nun yanıtı
Yorumlar